İçeriğe geç
MLB (Beyzbol)

Teruaki Sato ve Shugo Maki’den Ne Bekleyebiliriz?

Can Eren·

Traducido por José M. Hernández Lagunes

Cada temporada invernal, llega un momento en que me gasto 2000 yenes (unos $12.66 dólares, o el precio de dos cafés de Starbucks) para analizar los datos de la Liga Nipona en DeltaGraphs. Este año, quería examinar específicamente las diferencias de velocidad en la NPB. Al igual que el resto del mundo, Japón utiliza el sistema métrico (y también conducen por la izquierda). Esto significa que el límite en DeltaGraphs es de 150 kph, o aproximadamente 93.2 mph.

Desde principios de la década del 2010, los lanzadores de la NPB han ido aumentando gradualmente su velocidad. Hoy en día, los bateadores de la NPB llegan a las Grandes Ligas habiendo visto lanzamientos mucho más potentes que los jugadores que dieron el salto hace una década. Sin embargo, en términos absolutos, todavía existe una diferencia de velocidad considerable entre la NPB y la MLB. No es ningún secreto que lanzar a mayor velocidad ofrece beneficios sustanciales para los lanzadores, y la velocidad media de los lanzamientos ha aumentado en ambas ligas. En 2014, poco menos del 3% de las apariciones al plato en la NPB terminaron con una bola rápida de más de 150 kph, en comparación con el 23.2% en la MLB. Doce años después, la proporción de apariciones al plato en la NPB aumentó al 11.3%, mientras que en la MLB subió al 35.7% en 2026.

BirSpor sitesini Google’da tercih edilen kaynak olarak seç
%Apariciones al plato vs. 93.2+ mph (150+ kph)
Año MLB NPB Brecha (pts) MLB/NPB
23.2% 2.9% 20.3 8.0
26.2% 3.7% 22.5 7.1
27.3% 3.3% 24.0 8.3
26.3% 4.6% 21.7 5.7
25.6% 4.3% 21.3 6.0
27.4% 5.6% 21.8 4.9
27.2% 7.0% 20.2 3.9
30.2% 7.7% 22.5 3.9
30.6% 8.8% 21.8 3.5
31.3% 9.8% 21.5 3.2
31.9% 9.6% 22.3 3.3
34.2% 10.8% 23.4 3.2
35.7% 11.3% 24.4 3.2

NPB’deki deneyimli oyuncular, son derece yüksek hızdaki atışlara karşı tüm bir sezonu (143 maç) tek bir avuç plato çıkışıyla geçebilir. DeltaGraphs veri seti 2014 yılından itibaren başlıyor ve o zamandan beri yalnızca 54 vuruşcu (nitelikli toplam 226 vuruşcu arasında) 150 kph’nin üzerinde hızlı atışlara karşı 150 plato çıkışı kaydetti. Oyuncuların çoğu bu marjaya ulaşmak için yaklaşık altı sezon aldı ve nitelikli sezonlarında tipik bir vuruşcu başına plato çıkışı ortalaması 68’di.

Şanslı olan, bu kış sezonu boyunca açıklanması beklenen NPB’nin iki öne çıkan vuruşçusunun—Yokohama DeNA BayStars’tan Shugo Maki ve Hanshin Tigers’dan Teruaki Sato—150 kph’nin üzerinde hızlı toplara karşı sırasıyla 249 ve 338 plato deneyimi kaydetmesidir. Yükselme oranlarını ve güçlü vuruş oranlarını NPB’deki premium hızla karşılaştırdığımızda, ikisi de zaten Major League Baseball’a geçen eski NPB yıldızlarına benziyor: Sato, serbest ajan Seiya Suzuki’ye, Maki ise Blue Jays’tan Kazuma Okamoto’ya. Sato, 40,2% ve 60,8% ile karşılaştırıldığında 39,9% güçlü vuruş oranı ve 61,2% yükselme oranı kaydetti. Maki ise 37,6% ve 60,3% ile karşılaştırıldığında 37,0% güçlü vuruş oranı ve 60,1% yükselme oranı kaydetti. Bu grafik, 2014’ten 2026’ya kadar 150 kph veya daha hızlı bir topa biten, en az 150 plato deneyimi olan NPB vuruşçuları için güçlü vuruş yüzdesini (x ekseni, NPB ortalaması: 35,9%) ve yükselme yüzdesini (y ekseni, NPB ortalaması: 51,1%) gösteriyor. Mavi noktalar MLB’ye giden oyuncuları, kırmızı noktalar ise seçilmeye aday olan iki oyuncuyu temsil ediyor.

Teruaki Sato ve Shugo Maki'den Ne Bekleyebiliriz?

Suzuki, Okamoto ve Munetaka Murakami yükselme oranı bakımından gruplanırken, Masataka Yoshida güçlü vuruş oranında grubun en yükseğini (44,7%) kaydetmesine rağmen oldukça düşük bir puan aldı. NPB’de hızlı toplara yükselme kuran eski vuruşçular, güçlerini Major League Baseball’da korudu. Yoshida, grubun en düşük gücünü .139 ISO ile gösterdi. (Bu durum Dünya Beisbol Klasik’i için geçerli değil; son iki turnuvada Barry Bonds benzeri bir oyuncuya dönüştü).

Antiguos bateadores de la NPB vs 93.2+ mph en MLB
Bateador AP OPS xOPS ISO %Batazo fuerte
.828 .841 .304 59.0
.804 .871 .228 52.2
.844 .870 .181 55.4
.816 .741 .139 44.1

Teniendo todo esto en cuenta, comparemos a cada pareja a lo largo de sus carreras en la NPB.

Shugo Maki, 2B, bateador zurdo

En comparación con Okamoto, Maki abanicó a lanzamientos fuera de la zona de strike en la NPB, pero lo compensó con una mejor tasa de contacto en la zona (89.2% vs. 85.9%) y una menor tasa de abanicadas fallidas (19.1% vs. 23.9%). Okamoto registró una tasa de abanicadas fuera de la zona de strike del 27.3% (percentil 65), una tasa de abanicadas fallidas del 32.8% (percentil 7) y una tasa de ponches del 28.8% (percentil 9) en su temporada de novato, pero terminó la temporada con una nota alta con una tasa de ponches del 24.7% en septiembre. Las tasas de contacto de Maki son suficientes para darle una base más alta que Okamoto. Tendrá que abanicar menos a lanzamientos fuera de la zona de strike en las Grandes Ligas, lo cual es más fácil decirlo que hacerlo.

Disiplina al plato, Maki vs. Okamoto
Jugador Temporadas AP %O-Swing %Z-Swing %Z-Contact %Contacto %SwStr %Whiff %CSW
2021-26 3,122 33.8% 70.7% 89.2% 80.9% 9.6% 19.1% 24.8%
2015-25 4,494 28.3% 70.9% 85.9% 76.1% 11.0% 23.9% 26.0%

Maki y Okamoto registraron porcentajes casi idénticos de batazos fuertes (40.2% vs. 40.8%) y de batazos hacia el jardín izquierdo (44.5% vs. 43.6%), pero su mayor diferencia radica en cómo ponen las pelotas en juego. Maki batea más roletazos (40.4% vs. 36.2%) y menos elevados (50.8% vs. 54.3%). Esto se refleja en sus totales más altos de cuadrangulares en una sola temporada en la NPB. Okamoto conectó 41, mientras que el mejor registro de Maki fue de 30.

Pelota bateada, Maki vs. Okamoto
Jugador Temporadas AP BABIP %LD %GB %FB HR/FB %Jale %Opu %Suave %Fuerte
2021-26 3,122 .307 8.8% 40.4% 50.8% 11.9% 44.5% 18.7% 25.8% 40.2%
2015-25 4,494 .289 9.5% 36.2% 54.3% 14.5% 43.6% 19.0% 28.5% 40.8%

Teruaki Sato, 3B, bateador zurdo

2026’da NPB’nin Üçlü Korosunu kazanmasının ardından Sato, büyük olasılıkla çoğu hayran için en tanınan isim. Az öne çıkan bir serbest ajanlar sınıfında Sato’un ayırt edici özelliği gücü; son iki sezonunda 79 kareli vuruş gerçekleştirdi. Sato, Suzuki’ye göre bölge dışı toplara yönelik vuruş oranı (35,4’e karşı 20,1) ile bölge içi toplara yönelik vuruş oranı (75,7’ye karşı 60,4) açısından belirgin şekilde daha yüksekti. Bölge içi temas oranı neredeyse 10 puan daha düşüktü (80,0’a karşı 89,8) ve savurma oranı önemli ölçüde daha yüksekti (31,8’e karşı 19,1). Suzuki’nin plakadaki disiplini, Pasifik Okyanusu’nun diğer tarafına da taşındı. Büyük Liglerde beş sezon boyunca bölge dışı toplara yönelik 21,0’lık üstün savurma oranı kaydederek, en az 1.500 defa bate yapmış vuruşçular arasında on altıncı en düşük oranı elde etti. Suzuki, güçlü vuruş yeteneğini Büyük Liglerde dördüncü sezonunda geliştirdi; ancak kötü topları bağlayamama becerisi, uyum sağlarken kendini düşük bir seviyede korumasını sağladı. Sato bu avantajdan yararlanamayacak.

Sato ve Suzuki, NPB’de şaşırtıcı derecede benzer vuruş istatistiklerine sahip. Aynı güçlü vuruş oranını (%40,4), neredeyse aynı yükseltme oranını (%56,4’e karşı %55,7), aynı saha vuruşu oranını (%40,2’ye karşı %40,4), aynı HR/FB oranını (%14,0’a karşı %13,7) ve BABIP değerini (.334’e karşı .337) sundular. En büyük farkları, yüksek hızlı toplara karşı performanslarında yatıyor. Sato’nun HR/FB oranı %14,0’dan %10,7’ye düşerken, Suzuki’ninki %13,7’den %15,2’ye yükseldi.

Vuruş yapan top, Sato vs. Suzuki
Oyuncu Dönemler AA BABIP %YD %YB %YU HR/FB %Uza %Ort %Zayı %Güç
2021-26 3,313 .334 9,1% 34,4% 56,4% 14,0% 40,2% 22,7% 27,0% 40,4%
2014-21 3,525 .337 9,4% 34,9% 55,7% 13,7% 40,4% 19,5% 28,7% 40,4%

O halde, bu iki oyuncudan ne bekleyebiliriz? Maki, Okamoto’ya benziyor ancak daha fazla temas ve daha az güçle. Sato daha geniş bir vuruş hareketine sahip ancak daha fazla topa yetişti ve Suzuki’den daha az temasa geçti. Maki daha güvenli bir bahis olurken, Sato daha fazla risk içeriyor ancak gücü sayesinde daha yüksek bir potansiyele sahip.

Bu tahminlerin kendi sınırlamaları var. NPB, MLB’deki kadar geniş bir kamu veri yelpazesine sahip değil (ayrıca Japonca bilmemek bir dezavantaj). Hawk-Eye sistemleri NPB stadyumlarında sınırlı olduğu için biyomekanik verilere erişimimiz yok. Önceki kış sezonu sırasında bazı analistler Murakami’nin MLB düz atışlarına nasıl uyum sağlayacağı konusunda endişelerini dile getirmişti; ancak Murakami, ilk sezonunda dört dikişli düz atışlara karşı +11’lik koşu değeri kaydederek genel sıralamada 22. sıraya yerleşti. (Okamoto, dört dikişli düz atışlara karşı +18’lik bir koşu değeri kaydederek beisboldaki altıncı en yüksek değere imza attı.) Okamoto’nun daha az güçle daha çok temas eden bir vuruşçu olacağı öngörülüyordu, ancak 33 homerun vurarak sadece iki tanesi Murakami’den azdı. Ohtani, Suzuki, Murakami ve Okamoto’nun başarısı göz önüne alındığında, Maki veya Sato’ya karşı oynamazdım.

Okuduğunuz için teşekkürler

Bu ücretsiz bir makale. Beğenirseniz, Baseball Prospectus aboneliğine düşünün. Abonelikler, giderek daha fazla tescilli bir ortamda kamu beisbol araştırmaları ve analizini destekler.

İlginizi Çekebilir: Brewers ve Rays Küçük Top Stratejisinin Örnekleri mi? →
Kaynak: Baseballprospectus ↗Kaynak yazarı: Maddie Landis
💬 Topluluk Masası & Tartışma

Bu gelişme hakkında düşüncelerinizi, donanım deneyimlerinizi veya sorularınızı Topluluk Forumumuzda paylaşın.

Foruma Katıl & Yanıtla ➔
Forumda sor / tartış