Milwaukee’da kutlamalar başladı ve sezon sonu geldi! Serbest pazar resmi olarak beş gün sonra açılacak; takımlar bu sürede opsiyon kararlarını kesinleştirecek ve kendi serbest oyuncularıyla müzakere için özel bir pencereye sahip olacak. Ancak ticaret piyasasında herhangi bir kısıtlama yok! 3 Ağustos’tan bu yana ilk kez takımlar tekrar ticaret görüşmelerine başlayabiliyor.
Bu da oyunun en üst düzey ticaret adaylarına yeni bir bakış zamanı geldiği anlamına geliyor. Bu oyuncuların bazıları son tarihinden beri süren dedikoduların içindeydi, ancak çoğu yalnızca şimdi gerçekçi ticaret seçenekleri olarak ortaya çıktı. Geleneksel olarak yüksek maaş bordrosu yürütmeyen kulüplerde, yükselen maaşlarıyla bazı büyük isimler var. Bazıları sezonun sonlarına doğru sahne değişikliği adayları olarak öne çıkmakta zorlandı, diğerleri ise yönetim departmanlarındaki bir değişikliğin sonucu olarak piyasaya çıkabilir.
Gerçekten yeniden yapılanan yalnızca birkaç organizasyon var, bu da tipik bir sezon sonu döneminde görüldüğünden daha fazla “baseball ticareti” ihtimalini doğuruyor. Ayrıca son yılların en zayıf serbest sınıfından biriyle, özellikle de pozisyon oyuncuları tarafında ticaret piyasasına bir canlanma sağlanabilir. Hücum gücü arayan takımlar, ticaret pazarına başvurmadan bunu bulmak zorunda kalacaklar. 1 Aralık’ta beklenen bir sezon sonu kilitlenmesinin zorunluluğu da yönetim departmanlarını önümüzdeki beş hafta içinde işlerinin daha fazlasını halletmeye zorlayarak piyasayı hızlandırabilir.

Hatırlatma olarak, MLBTR’nin ticaret adayı listeleri oyuncuların ticaret değerinin kesin sıralamaları değil ve yalnızca transfer olma olasılığıyla da ilgili değil. Bu iki şeyi dengelemeye çalışıyoruz, ki bu doğası gereği öznel bir çalışma. Bu listenin ikinci yarısındaki oyuncuların çoğu, gerçekten piyasaya çıkacaklarına dair daha somut bir raporlama varsa üst sıralara atlayabilir. Tüm tazminat projeksiyonları MLBTR katkı sağlayıcısı Matt Swartz’a ait. Sözleşmeli kontrol pencereleri, yaklaşan Kolektif Anlaşmada hizmet süresi yapısında herhangi bir değişiklik olmayacağı varsayımına dayanıyor.
Listeye geçelim! ( = Oyuncunun taciz hakkı yok)
1. Reid Detmers , Angels, LHP (2028’e kadar müzakereye açık; tahmini $7,5MM maaş)
Angels, sezon sonunda Detmers ile José Soriano üzerinde görüştü; bu, yıllardır herhangi bir yeniden yapılanma çabasından kaçınmanın ardından uzun vadeli odaklanmaya başladıklarına dair ilk gerçek işaretti. Ağustos ayında yalnızca Soriano takımdan ayrıldı. Detmers, müzakere kontrolünde artık yalnızca iki yıl kaldığı için, artık rotasyonlu oyuncu arayan takımlar için yeniden üst düzey hedef haline gelmeli.
Eski bir ilk 10 seçimi olan, artık 27 yaşındaki Detmers, kariyerinin en iyi sezonundan geliyor. 32 startın tamamına çıktı ve 185 turda 3,36 ERA kaydetti. Detmers, karşılaştırdığı vuruşçuların %28,5’ini strikeout yaparken %6,5 walk oranıyla, kariyerinin başlarında onu rahatsız eden ev sahibi koşu sorunlarının bir kısmını da dengeledi. All-Star Mola sonrası 13 startında dokuz turda yalnızca 1,89 earned run vererek özellikle güçlü bir kapanış yaptı.
Bu, Detmers’i 2. veya üst düzey 3. rotasyonlu oyuncu yapan sağlam, dengeli bir profil. Yaklaşık 94 mph hızında ve iki tür vuruşu kaçırtan kırık topu var. Kariyerinin en iyi kontrolünü gösterdi, her iki elden gelen vuruşçulara karşı üstün geldi ve dizileri birden fazla kez geçirmede zorlanmadı. Detmers için gelecek yıl $7,5MM, iki müzakere yılında ise yaklaşık $20MM tahmin ediliyor.
Angels’ın ne kadar agresif bir şekilde yeniden yapılanmaya gideceği belirsiz olsa da, bu iki yıllık kontrol penceresinde rekabet etmek zorunda kalacaklar. Halos, Soriano’nun yerine Toronto’dan üst düzey kısa stoper koruyucu Arjun Nimmala ‘yı aldı ve Detmers için benzer bir baş isim aramalı — muhtemelen etrafındaki yetenek paketinin daha iyi olduğu bir paketle. Her rekabetçi takımın Detmers’i rotasyonlu beşliğinin bir yerine yerleştirebileceği ve bütçeye uydurabileceği için, ligin iki üçte birinden fazlasından haber alabilirler.
2. Drew Rasmussen , Rays, RHP (’27 için $20MM kulüp seçeneği)
Rasmussen’ın üst üste ikinci kez elit bir sezon geçirmesi, onu ligin en iyi 10-15 arasında gösterilen oyuncuları arasında konumlandırıyor. 2025’te AL Cy Young oylamasında dokuzuncu olurken, bu yıl 172 inning boyunca 2.67 ERA ile üst üste ikinci kez elit bir sezon geçirmesi, muhtemelen beşinci sıraya yerleşmesini sağlayacak. Rasmussen, rakiplerin %26’sını strikeouts ile geçirdi ve sadece %5 walk oranıyla regular season’daki baskısını postseason’a taşıdı. Geçmiş iki sezonda 250+ inning ve 3.00’ın altında ERA ile 11 oyuncudan biri. Cy Young kazananları ve yerleşik aces ile aynı seviyede.
Yetenek hiç gerçek anlamda tartışma konusu olmadı. Rasmussen, 12 maçlık bir rookie sezonunun dışında, büyük liglerde her yıl 3.00’ın altında ERA yakaladı. Draft’ta ilk tur yeteneği olmasına rağmen, Oregon State’de iki kez Tommy John ameliyatı geçirdikten sonra altıncı turda düştü. 2023’te UCL’i için internal brace prosedürü uygulandı ve 2023-24 arasında 73 1/3 inning ile sınırlı kaldı.
Rays, Rasmussen’ı 2025 sezonu öncesinde iki yıllık bir uzantıyla kadroya kattı; bu uzantı son arbitraj yıllarını satın aldı ve onlara 2027 için bir club option sağladı. Bu, mütevazı 8 milyon dolarlık bir base value içermesine rağmen, 20 milyon dolara kadar çıkabilecek büyük bir escalator paketi de barındırıyordu. Bu hem Rasmussen’ın yeteneğini hem de sakatlık riskini yansıtıyordu ve sağlıklı kaldığı takdirde option fiyatının 20 milyon dolara kadar şişmesine olanak tanıyordu. Rasmussen da bunu başardı, herhangi bir sakatlığa uğramadan escalatorları maksimum seviyeye çıkardı.
Bu 20 milyon dolarlık fiyat yine de önüne geçilemez bir fırsat gibi görünüyor. Rays açıkçası bu option’u kullanacak. Ancak onu gerçekten tutma olasılıkları daha düşük, çünkü daha önce 20 milyon dolar maaş alan bir oyuncuyu kadroda bulundurmadılar. Hatta bir pennant run’ından sonra bile muhtemelen düşük dokuz haneli bir payroll’a sahip olacaklar. Rays, Rasmussen’ın bir yıllık kontrolünü daha yüksek payroll’a sahip bir contender’a sunarak, karşılığında uygun fiyatlı bir starting pitching hedefleyebilir.
3. Zach Neto, Angels, SS
Detmers’in bu kış takaslanması için güçlü bir ihtimal olsa da, Neto için bu oran daha düşük. Neto iki değil, üç sezon boyunca kontrol altında tutulabiliyor ve doğal olarak oyunculara özgü sağlık belirsizliğini taşımıyor. Ancak Angels gerçek bir yeniden inşa sürecine girerse, Neto piyasadaki en büyük isimlerden biri olurdu.
2022’nin ilk tur seçmesi, franchise’ın kısa koridor oyuncusu olarak öne çıktı. Baseball Reference, Neto’yu son üç sezonda her biri için beşin üzerinde replacement value ile değerlendirirken, FanGraphs onu yıllık olarak 3-4 WAR aralığına yerleştiriyor. Neto’nun savunma notları karışık olsa da, orta koridordaki az sayıda oyuncu onun güç-hız yeteneğine eşlik edebilir. Son üç yılı üst üste 20-20’ye ulaştı ve geçen sezon 27 vuruşluk home run ile 24 base çalarak 36 denemede bu başarıyı yakaladı. Neto, 2026’da 704 plate appearance sırasında .239/.330/.436’lık bir performans sergiledi.
Neto’nun performansında seçilecek bazı noktalar var. Çok strike out alıyor, özellikle verimli bir base çalar değil ve savunmada zafiyetlere meyilli olabilir. Açıkçası pozisyondaki en iyi oyuncuların bir ya da iki seviye altında (örneğin Bobby Witt Jr. ve Elly De La Cruz ), ancak ortalamanın üzerinde bir kısa koridor oyuncusu için üç sezonluk kontrol, büyük bir takas değeri taşıyor — özellikle pozisyonda neredeyse serbest oyuncu desteği olmayan bir kış döneminde.

Angels, Neto görüşülürken baseball’daki en iyi üç genç oyuncudan birini (Boston’un Franklin Arias) sorduğu bildirildi. Bu biraz fazla iyimser olsa da, Halos makul olarak birden fazla Top 100 yeteneği ve genç oyuncular arasında 25-50 arasında yer alan bir isim talep etmeli. Nimmala, Soriano takasından sonra Double-A’da parladı ve umulur ki kısa korodaki uzun vadeli halefi olur, ancak Halos’un muhtemelen yeniden inşa edilecek başka bir sezon için deneyimli bir geçici oyuncu eklemesi gerekecek.
4. George Kirby , Mariners, RHP (arb-eligible: ’28’ye kadar; projelenen $9.8MM maaş)
5. Emerson Hancock , Mariners, RHP (pre-arbitration, ’30’a kadar kontrol altında)
Dış gözlemciler, MLBTR dahil, Mariners’ın yıllardır bir başlangıç yapıcıyı ticarete sunduğuna dair spekülasyonlarda bulundu. Bu yaz sonunda White Sox’a Luis Castillo‘yı göndermesiyle nihayet gerçekleşti, ancak M’s’in kendi yetiştirdiği rotasyon çekirdeğinde hala bir değişim yok. Büyük ihtimalle bunun değişme zamanı geldi.
Seattle, övülen yepyeni isim Kade Anderson‘ı piyasaya sürmeyecek. Başlangıç kadrosundaki diğer herkes ticaret görüşmelerinde gündeme gelebilir. Logan Gilbert son arbitraj uygunluk sezonunda. Kirby iki yıl takım kontrolü altında, Bryce Miller ve Bryan Woo üç yıl, Hancock ise dört yıl.
Mariners, bu beş başlangıç yapıcının hepsinden çağrı alacak. (Anderson’dan da birkaç çağrı alabilirler ancak bunları hızla bertaraf edecekler.) Kirby ve Hancock, sezon sonu deadline’ında en çok satılık olarak dile getirilen isimlerdi. Hancock’ı yüksek değerden satma adayı olarak pazarlarken, Kirby’de daha çok titizlik yaklaşımı benimsediler.
Eski bir altıncı genel seçim olan Hancock, 25 başlangıçta 3.57 ERA kaydetti. Rakiplerinin sağlam bir şekilde %22.3’ünü strikeouts’a uğratarak, yaklaşımında bazı değişikliklerle altı puanlık yeni kariyer rekoru kırdı. Hancock, daha fazla dört dikişli fastrail atarak fastrail kullanımını değiştirdi ve sinker’ından vazgeçti. Ayrıca solculara karşı en iyi ikincil vuruşu olarak bir cutter tanıttı; solcular 2025’te onun changeup’ına karşı oldukça başarılı oluyordu. Hancock’ın bu versiyonu sağlam bir üçüncü başlangıç yapıcısı gibi görünüyor. Sol adduktor zedelenmesiyle son ayı kaçırdı ancak normal bir offseason geçirmesi bekleniyor.
Kirby, son iki sezonde lig ortasına yakın olsa da bir All-Star potansiyeli gösterdi. 30 başlangıçta 4.33 ERA ve kariyer en düşük %20 strikeouts oranıyla geldi. Bir zamanlar pürüzsüz olan komutu, artık “sadece” çok iyi düzeyine geriledi ve bu yıl Seattle’ın oyuncu dostu T-Mobile Park dışındaki maçlarda gerçekten zorlandı.
Takımlar düşüş eğilimlerinden çekinse de, Kirby, kontrol altında kalan bir başlangıç atıcı açlığı çeken bir piyasada yine de oldukça ilgi görecektir. Ortalama hızlı top hızı bu yıl 96’dan 97 mph’e gerçekten yükselmiştir. Sağ el vuruculara karşı kaliteli faul vuruşu ve yürüme profiline sahiptir ve aynı genel arşalle bir No. 2 başlangıç atıcısı gibi görünmekten pek uzak değildir. Takımlar, onun o tavanı yakalamaya sadece bir ya da iki düzeltme uzakında olduğunu düşünebilir.
Seattle, muhtemelen yalnızca saldırıda acil yardım sağlamak için rotasyonundan oyuncu transferi yapar. Bu yıl skorlarda 28. sıradaydılar ve en iyi vurucuları Randy Arozarena‘yı serbest bırakma yoluyla kaybedebilirler. Onu köşe dış alanlarda büyük bir vuruşla değiştirmeleri gerekir ve kısa vuruşçuda yükseltme arayabilirler.
6. Ketel Marte, Diamondbacks, 2B (’27’de 12 milyon dolar maaş, ’28’de 20 milyon dolar, ’29-30’da sezon başına 22 milyon dolar, ’31 için 11,5 milyon dolar oyuncu seçeneği; anlaşma gelecekteki 35 milyon dolar ertelemeyi içeriyor)
Marte, 2026’da tekrar drama merkezindeydi. Yıldız ikinci vuruşçu, Ağustos ortasında Fenway Park’taki bir serinin ilk maçına çıkmadı ve göründüğü kadarıyla yıllık bir geleneğe devam etti. D-backs ona kısıtlama listesine alıp sakatlık listesine aldı ve bir diz sorunu gerekçe gösterdi. Marte birkaç hafta sonra geri döndü ve sezonu başka bir sorunsuz tamamladı, ancak davranış kalıbı açıkça organizasyonda tükenmeye başladı.
Takım arkadaşları ve menajer Torey Lovullo, onu kamuya açıkça desteklemeye daha az eğilimliydi, sahip Ken Kendrick ise sezonu bitirdikten sonra Marte’nin “olgunluğundan uzak tutarlı eylemlerini aşmasını” umduğunu söyledi. D-backs’ın bir ya da iki maç eksikle playoff kontenjanına ulaşamamaya devam etmesi, şeylerin başka türlü nasıl sonuçlanabileceğine dair merakın acısını artırıyor.
Marte, görece bir düşüş sezonu geçiyor. 624 kez daha soğuk bir soğutma sırasında lig ortalamasında .249/.316/.432 slash hattı ve 22 vuruş yaptı. Çift taraflı vuruşçu, solak atıcılara karşı vurmaya devam etti, ancak tabağın sol tarafından ortalamanın biraz altında bir performans sergiledi. Bu, 100%’den az oynadığı için ortaya çıkan bir yıllık bir dalgalanma mıydı, yoksa 33 yaşında bir eğilimin başlangıcı mı?
Saha üzerindeki potansiyel nedeniyle takımların ona ilgi duyması kaçınılmaz. Marte, oyundaki en iyi hücum ikinci basecisi olmaktan sadece bir yıl önceydi. İş etiği soruları, sözleşmesiyle birleşince onu değerlendirmesi oldukça zor bir oyuncu haline getiriyor. Beş yıl daha, toplamda 87,5 milyon dolar karşılığında imzaladı. Marte, 10 ve 5 oyuncusu olarak tam ticaret yasağı hakkına sahip. Çöllerde geri dönmesi sürpriz olmazdı, ancak bu kış bir ticaret, Yılanların geçen sezon başında teklif almasıyla karşılaştırıldığında daha olası görünüyor.
7. CJ Abrams, Nationals, SS/2B (’28’e kadar seçilebilir; projedilen maaş 10,2 milyon dolar)
Abrams, sezon sonu ticaret adayları arasında öne çıkanlardan biri gibi görünüyordu, ancak Nationals’ın sürpriz güçlü başlangıcı, onu satma konusundaki ilgilerini azalttı. Washington, sezon sonuna yaklaşırken hala Wild Card yarışının kenarındaydı, ancak üstesinden gelinemez bir atıcı kadrosu (özellikle bullpen) sonunda onları yakaladı. Washington, Luis García Jr. ve Foster Griffin’i satarak kısa süreli satıcı olarak hareket etti, ancak Abrams konusunda haklı bir şekilde yüksek bir fiyat istedi.
Bu, eski altıncı genel seçim için bir kariyer yılıydı. Abrams, önceki kişisel rekorunu 33 vuruşla ve 40 denemede 34 temayı kırarak aştı. 654 kez daha soğuk bir soğutma sırasında .261/.336/.497’lik bir ortalama yakaladı. Abrams, sezon ilerledikçe tekrar tabakta geriledi, ancak bu, önceki iki yılda yaşadığı kadar belirgin bir ikinci yarım düşüşü değildi.
Savunma yine bir sorun olarak öne çıkıyor. Abrams, üst üste ikinci sezon, kariyerinde ise üçüncü kez 20 hataya ulaştı. Kısa stoperler arasında -17 Out Above Average ile son sırada yer alan Willy Adames ile bu alanda berabere kaldı. Ulusal takım, Eylül ayında onu ikinci korukta oynamaya başladı; ancak tam zamanlı pozisyon değişikliği yönündeki ilk planlardan, orta korukda daha dengeli bir dağılımı tercih ederek geri çekildi.
Abrams, artık sadece iki yıl boyunca sözleşmeli kontrol altında ve büyük ihtimalle sekiz haneli bir maaşa yükselmeye hak kazandı. Ulusal takım, playoff mücadelesi verebilecek bir hücum gücüne sahip ancak bu adımı atmak için rotasyon kadrosunda köklü bir değişim yapması gerekecek. Bu değişimin ’27 sezonunda gerçekleşmesini mi bekliyorlar, yoksa Abrams’ı uzun vadeli sözleşme ile kadroya bağlama şansları olduğunu mu düşünüyorlar? Eğer öyle değilse, daha baştan planlandığından uzun süren bir yeniden yapılanmanın son büyük takası olarak bunu mı değerlendirecekler?
8. Isaac Paredes, Astros, 3B (’27 için $13,35MM takım seçeneği; opsiyon reddedilmesi halinde müzakere sürecinde $15MM maaşa projected)
9. Christian Walker, Astros, 1B (’27’de $20MM maaş)
Paredes, geçen offseason’da kadroyu dengeleyecek solak bir vuruş arayan Astros’un takas söylentilerinin odağındaydı. Bu mantığı görmek kolaydı. Paredes’in 2025 takas bitiş tarihi öncesinde sezonunuzu bitirebilecek bir sakatlıkla kadrodan düşmesi üzerine Houston, üçüncü korukta devreye girmek için Carlos Correa‘yı geri getirerek büyük bir hamle yaptı.
Bu, offseason’da kalabalık bir orta koruk tablosu yarattı. Sağlıklı bir Paredes her iki köşe pozisyonunu da üstlenebilirdi ancak üçüncü koruk Correa için ayrılmıştı. Kısa stoper pozisyonu Jeremy Peña‘ya ait. Jose Altuve‘nun sol saha hareketi kısa sürdü; 2026’da ikinci korukta geri döndü. Christian Walker ise üç yıllık, $60MM’lik sözleşmeyle birinci koruğu güvence altına almıştı. Designated hitter seçeneği söz konusu değildi — özellikle de Yordan Alvarez orada yükün büyük kısmını omuzlarken.
Houston sonunda Paredes’i elinde tuttu; iki sezon daha kontrol edilebilir durumdaydı ve bu işe yaradı. Peña ve Correa erken dönemde sakatlandı ve “fazla” olarak görülen iç saha kadrosu, beklenenin aksine bir sonuç verdi.
Kışın hikaye benzeri. Paredes, Peña, Altuve, Walker ve Correa iç sahanın tamamında geri dönerken, Alvarez yine vuruş sorumlusu (designated hitter) olarak kalıyor. Bu, mevcut günlük pozisyonlardan daha fazla deneyimli oyuncu anlamına geliyor. Sakatlıklar bu durumu doğal olarak çözebilir ancak Walker’ın sözleşmesinde artık yalnızca bir yıl kaldığı için bu kış geçen yıldan daha kolay hareket ettirilebilir. Paredes daha pahalı, bu da Houston’a bir takasa yönlendirmek için daha fazla neden veriyor. İkisi de sezon sonunda serbest oyuncu (free agent) olacak.
Paredes, 2026’da .262/.360/.447 ile 25 vuruşluk faul topu (homers) vurarak etkileyici bir performans sergiledi. Üçüncü sahadaki defansif çalışmaları ortalamanın altındaydı ancak 15 maçta birinci sahadaki performansı iyiydi ve ikinci sahada birkaç kez daha sahne aldı (burada acil durum seçeneği ancak uzun vadeli bir uyum değil). Tahmini ücret artışı (arb projection), opsiyon fiyatını geride bıraktığı için Astros (veya başka bir kulüp) müzakere süreci yerine opsiyonu üstlenecek. Walker güçlü bir başlangıçdan sonra geriledi ama yine de iyi bir birinci saha defansıyla 29 faul topu vurdu. 35 yaşındaki .226/.299/.427’lik vuruş istatistiği, Houston’ın maaşının belirgin bir kısmını üstlenmesi gerekeceği anlamına geliyor; ancak Walker, ‘Stros’un Wild Card maçında White Sox’a ağır bir yenilgiyle sonuçlanan karşılaşmada kendi ev sahibi seyircisinin tufanlarıyla karşılaştıktan sonra Astros taraftarlarından açıkça şikayet ettiğinde, bunun göz önüne alınması gereken bir konu.
Bu ikisinden Paredes’i hareket ettirmek daha kolay. Açık artı takas değeri var ancak Astros için büyük katkı sağlayan oyuncu ve aşırı derecede sol kola yönelik, yüksek faul topu üreten yaklaşımı, Daikin Park’ın sol sahadaki kısa koridoruyla mükemmel uyum sağlıyor. Walker eksi değer taşıyor ancak bir kulüp, Astros’a biraz tasarruf sağlarken iç sahanı toparlayıp Wild Card tartışmasına bir sayfa kapatmak için kalan sözleşmenin yaklaşık %40’ını üstlenmeye istekli olabilir.

10. Alec Burleson, Cardinals, 1B (’28’e kadar müzakereye (arb) uygun, tahmini $8.3MM maaş)
Cardinals, ilk yarıda nominal anlamda yarıştaydı ancak fırlatma kadrosunun dayanamaması üzerine sezon sonu eşleşmede satılığa çıktı. Saldırgan kadro, büyük ölçüde Burleson sayesinde muhtemelen beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi. 27 yaşındaki (Kasım sonunda 28) kariyerinin en iyi 26 vuruşunu yaparken toplamda .279/.343/.473 üretti ve bunu son derece makul 3,3 milyon dolarlık bir maaşla başardı.
Burleson, üst üste üç sezondur ortalamanın üzerinde bir vurucu, son iki sezonda ise gerçekten artı değerli bir vurucu. 2024’ten beri .279/.324/.451, 2025’ten beri ise .284/.343/.466 üretiyor. Nispeten iddialı bir artışla 8,3 milyon dolarlık bir maaşa yükseleceği öngörülüyor. Bu, Cardinals için oldukça uygun bir fiyat ancak Burleson kulüp kontrolünde artık sadece iki yıl daha ve takım hala geçiş sürecinde. Baseball operasyonlarından sorumlu başkan Chaim Bloom’un 2027’yi tam kapsamlı bir yarışma hedefi olarak görüp görmediği belli değilse, ticari değeri artık asla daha yüksek olmayacağı için Burleson konusunda şu an dinlemekte fayda var.
Açıkçası, bir hamle yapmada aciliyet yok. Cards, Burleson’u yazın ya da bir sonraki offseason’a kadar bekletse bile hala güzel bir ticari değeri koruyabilir. 2028’de yarıştaylarsa, bunun bir parçası olabilir. Ancak yine de, son iki sezonda taba kullanımının yalnızca %16’sında faulyan out yapan, prime yaşında bir slugger’a ilgi gösterilmesi gerekir. Serbest pazarda çok sayıda birinci base seçeneği (örneğin Jake Bauers , Ty France , Alec Bohm ) ve bu ticari listede birkaç tanesi daha var; bu yüzden yeterli teklif vericinin ikna edici bir teklif üretip üretmeyeceğini zaman gösterecek. Yine de Burleson bolca ilgi çekecek ve bir takım onu elde etmek için doğru fırlatma yeteneğine sahip oyuncuları karşılığında vermeye hazırsa, elden çıkarılabilecek.
11. Steven Kwan , Guardians, CF/LF (2027’ye kadar arbitraja uygun, öngörülen 11,3 milyon dolarlık maaş)
Kwan, sezonun ilk üç ayında kötü bir performans sergileyerek, hücum gücünden uzak Cleveland kadrosunun en altına geriledi ve Temmuz’a kadar .212/.318/.257’lik vuruş istatistiğini götürdü. Bu durum, onun 2025 sezonunun sonlarına doğru kötü bir kapanım yapmasının ardından, sezon sonu sözleşme yenileme listesinde yer alabileceğine dair sinyaller vermişti. Kwan, son üç ayda tüm bu tabloyu baştan sona değiştirdi.
29 yaşındaki oyuncu, Temmuz’un başından itibaren ligde ortalama ve üst base oranıyla liderlik etti. Final yarışında .352/.445/.441’lik bir vuruş istatistiğine ulaştı. Yılı .282/.382/.349’lık istatistikle kapatan Kwan, kariyerinin en yüksek oranında, yüzde 13,3’lük yürüme ve yüzde 10’un altında strikeout oranıyla sahaya çıktı. Zaten sınırdaki güç istatistikleri çöktü (üç vuruş, .067 ISO) ancak OBP açısından seçkin vuruş yapan oyuncular arasında ilk 10’da yer aldı.
Sol açıkta dört kez Altın Eldiven kazanan Kwan, aynı zamanda daha zorlu bir savunma görevini de üstlenebileceğini gösterdi. Cleveland’ın neredeyse yarısından fazlasında orta alanda oynadı ve 637 dakikada hem Defensive Runs Saved hem de Outs Above Average açısından olumlu işaretler aldı. Kwan’ın genellikle üst düzey sol açık savunması korundu.
Cleveland’ın futbol operasyonlarından sorumlu başkan Chris Antonetti, takımın sezon sonu basın toplantısında bir Kwan takasını oldukça hafifletmeye çalıştı. “Bugün burada otururken, Steven Kwan’ın gelecek yıl yarışan takımın önemli bir parçası olmasını bekliyoruz,” dedi muhabirlere. Muhafızların açık saha oyuncularına ihtiyacı var ve gelecek sezon için pek bir şeyleri yok, bu yüzden 11 milyon doları aşması öngörülen bir tahmin maaşını karşılayabilirler. Onu uzatmaları muhtemel değil, ancak 2027 sonrası bir kalife teklifi vererek bazı tazminatlar elde edebilirler.
Takımın genel işletme prosedürü ise, bu kadar serbest ajanlığa yakın olduklarında yıldız oyuncuları (José Ramírez hariç) takaslamak.
12. Jarren Duran, Red Sox, LF (28’e kadar tahmin yetkili, öngörülen $11.1MM maaş)
Duran, yılların en verimsiz 20-20 sezonlarından birinden geliyor. Hem vuruş hem de faulları bu eşiğe zor ulaştı ancak kötü oran istatistikleri gösterdi. Duran, 608 plate appearance sırasında .207/.266/.361 arasında battı ve bu, tam bir sezonde her alanda kişisel en kötü sonuçlarıydı. 135 geçerli vuruşçu arasında yalnızca Ezequiel Tovar daha az kez base’e ulaştı. Duran’ın walk’ları, faulları ve sert teması geriye gitti.
Red Sox muhtemelen yollarını ayırmaya istekli olur. Raporlara göre Duran’ı ticaret bitişinde kullanılabilir hale getirdiler — tam da Duran’ın fedakarlık vuruşunu umduğu bir durumda üçüncü base koçu Chad Epperson’u agresif bir gönderim yapmamakla ele aldığına tanık olduktan kısa bir süre sonra — ancak bir şeyler oturmadı. Boston’ın hücumu Eylül’de soldu ve Wild Card Serisi’nde Yankees’e karşı iki açık kayıplı maçta yalnızca iki atış yaptı. Duran aslan bir hareket yakalayamadı ve Sox, sol sahada/atıcı pozisyonu karışımında Roman Anthony ile süre paylaşacak daha güçlü bir vuruşçu arayabilir.
Duran’ın öngörülen arabuluculuk maaşı 11 milyon dolar bandına yükseldi. Red listeye alınmama ihtimali düşük de olsa, başka bir takımın onu manzara değişikliği adayı olarak üstlenmeye istekli olması muhtemel. Duran, 2023-25 arasında neredeyse 1800 plate appearance sırasında .276/.339/.471 battı. Mükemmel bir koşucu ve sol saha defansmanı; Gold Glover’ın zaten bulunduğu bir takımda (yani Ceddanne Rafaela ) muhtemelen merkez sahada da rahat ederdi. Duran’ın yanında iki yıl daha kontrolünde kalıyor ve Giants, Cardinals, Rangers, Angels veya Phillies gibi bir kulüp için mantıklı olurdu.
13. Jacob deGrom , Rangers, RHP ($37MM maaş, ’28 için başlangıç $20MM olan kulüp seçeneği)
DeGrom, kendi kendini ticaret listesinden çıkarabilir. Beş yıllık, 185 milyon dolarlık Rangers ile serbest ajan sözleşmesine tam bir “ticaret yasağı” (no-trade clause) eklemişti. Bu hakkı kullanarak, Spencer Strider’ın Arlington’a transferi de içerebilecek olan Texas ile Braves arasındaki olası bitiş tarihi görüşmelerini engelledi. Bu onun yetkisi ve belki de sadece takımı değiştirmek istemiyor olabilir, ancak bu aynı zamanda söz konusu seçeneği sezon sonuna ertelemek istediğini de işaret ediyor olabilir.
Rangers, organizasyonel bir kavşakta. Üst üste üçüncü kez play-off’a katılamayan, ancak her takımın neredeyse şampiyonluğun başkasına teslim edildiği bir bölümden gelen, yaşlı ve pahalı bir kadroya sahip. Yönetim, hem sezon sonu hem de bitiş tarihinde onların maaş esnekliğini sınırladı. Hatta Rangers her şeyi baştan kurmaya meyilli görünmese de, orta-geç 30’larında oyunculara yönelik bu büyük yükümlülüklerden kurtulmak istemeleri gerekir.
2027 için deGrom’dan daha büyüğü yok. Sözleşmesinin garantili son yılında 37 milyon dolar kazanacak. Texas, deGrom Tommy John ameliyatı geçirdikten sonra 2028 sezonu için 20 milyon dolarlık bir kulüp seçeneği aldı. Bu, eğer gelecek yıl Cy Young oylamasında ilk beşe girerse 30 milyon dolara çıkacak.
Eğer Texas’ta sözleşmesini bitirmeye kararlıysa, takımın elleri bağlı. Eğer deGrom bu hakkı kullanmaya razı olsaydı, büyük pazarlardaki yarışmacılar için yine yeterli ilgi olurdu. Son dönemde sıradan sayılan 4.20’lik ERA’sına rağmen rakiplerin %30’unu strikeouts out ettiriyor ve yine de 90’ların üstünde top atıyordu. Takımlar onu 39 yaşında bile geçerli bir etki yaratıcı başlatıcı olarak görecek. Atlanta kesinlikle geri dönecek, Dodgers, Padres ve Red Sox gibi takımlar da uyabilir.
14. Corey Seager , Rangers SS (’27-’31 arasında yıllık 31 milyon dolar maaş)
deGrom muamele şartını kullanmak istemiyorsa, Rangers Seager ile görüşebilir mi? 10-and-5 statüsüne sahip olması nedeniyle tam muamele şartı hakkına sahip olan Seager’ın da herhangi bir takasa onay vermesi gerekirdi. Sözleşmesi ayrıca açık pazar değerinin üzerinde, çünkü 10 yıllık serbest oyuncu sözleşmesinin ikinci yarısındaki 33-37 yaşları arasındaki sezonlar için 155 milyon dolar kazanması planlanıyordu.
Bu, 2026’da üç kez sakatlık listesinde yer alan bir oyuncu için çok büyük bir meblağ — ikisi de alt sırt sorunlarıyla ilgiliydi. Ayrıca 436 kez vuruş hakkı içinde sıradan bir .227/.312/.424 vuruş istatistiğine ulaştı. Belki de bir anlaşmaya varmak için fazla karmaşıklık var.
Ancak yine de, büyük pazarlı bir takımın bunu başarıya ulaştırmaya çalışması tamamen sürpriz olmazdı. Seager’ın sezon istatistikleri, fiziksel olarak açıkça zorlandığı kötü bir başlangıçla ağırlaştı. 31 Temmuz’da son kez sakatlık listesinden ayrıldıktan sonra son iki ayda .269/.332/.472 vuruş istatistiğiyle 10 vuruşluk faul vuruşu yaparak usual kendisiye daha benziyordu. Kısa stop veya üçüncü base’de yardım arayan takımlar, bu serbest oyuncu sınıfında bunu bulmakta zorlanacak. Seager yine de geçerli bir kısa stop olarak kalıyor ancak sıcak köşeye kayabilir. Eğer Rangers’ın 22-25 milyon dolar yıllık maaşa inerek ona ödeme yapmaya istekli olması durumunda, Atlanta veya Yankees gibi bir takımın onun bir anlaşmaya onay verip vermeyeceğini görmek için ilgilenmesi mümkün.
15. Trevor Larnach, Twins, LF (’27’ye kadar müzakereye uygun, projeksiyonla 6,3 milyon dolarlık maaş)
Twins, Larnach’i zaten transfer ettiğini düşünüyordu; kendisinin kiralık relief pitcher Bryan Abreu için Houston’a gönderileceği bir deadline takası üzerinde anlaşıyordu. Astros sahibi Jim Crane muameleyi sonlandırdı, bu da genel menajer Dana Brown’u (üç hafta sonra kovacağı) kaybettiğinin açık bir işaretiydi. Larnach sezonu Minnesota’da tamamladı, ancak yazılar duvarda görünüyor.
Eski ilk tur seçmesi için sağlam bir yıl passing. Larnach, 433 plate appearance sırasında .269/.352/.436 ile 13 vuruşluk home run attı. Twins onu çoğunlukla solak atıcılardan uzak tuttu, ancak sağlak atıcılara karşı vuruşta ortalamadan %31 daha iyiydi. Minnesota, solak vuruşlu dış saha yeteneğinde derin bir kadroya sahip. En üstün genç yetenekler Walker Jenkins ve Emmanuel Rodriguez sezonun sonunda sahne alırken, Alan Roden ve Hendry Mendez üst düzey alt liglerde forma giymeye başladı. Twins, muhtemelen Larnach’ın projelenen 6,3 milyon dolarlık maaşını başka bir yere aktarmaktan yana olur. Büyük bir karşılık beklenemez, ancak Padres veya Diamondbacks gibi bir takım mantıklı olurdu.
16. Teoscar Hernández , Dodgers, LF (’27 için 14,5 milyon dolar maaş (8 milyon dolar ertelenmiş), ’28 için 15 milyon dolar kulüp seçeneği veya 6,5 milyon dolar satın alma)
Dodgers kesinlikle maaş yükünü azaltmaya ihtiyaç duymuyor, ancak Hernández sözleşmesinin son garantili sezonuna giren pahalı bir deneyimli oyuncu. Baş başına bakıldığında bu, maaşının bir kısmından kurtulmak için bir sebep değil, ancak L.A.’de büyük liglere bakmaya hazır genç Josue De Paula var. 21 yaşındaki oyuncu, tüm sporun en iyi beş genç yeteneği arasında gösterilirken, sezonun sonunda sahne aldı ve üst düzey alt ligleri taradıktan sonra tabakta etkiledi.
De Paula zorlansa bile, Dodgers dış sahada komik derecede derin bir kadroya sahip. Kyle Tucker , geçen kış imzaladığı devasa sözleşmeyle sağ sahadaki yerini garanti altına aldı. Andy Pages merkez sahada patlama bir sezon yaşadı. De Paula’nın ötesinde, Dodgers sporun Baseball America’nın en iyi 20 genç yeteneği listesinde yer alan iki dış saha oyuncusunu ( Eduardo Quintero , Mike Sirota ) ve No. 80’de yer alan bir dış saha oyuncusunu ( Charles Davalan ) övünüyor. Bu genç yeteneklerden hiçbiri işi erken dönemde üstleneemezse, Los Angeles’ın etrafında hareket edebilecek birkaç çok yönlü deneyimli oyuncusu var — bunların başında da Tommy Edman geliyor.
34 yaşındaki Hernández .267/.334/.425 (110 wRC+) ile oynadı ve 16 kez ev sahibi oldu. Üretiminin büyük çoğunluğu solaklara karşıydı. Sağlak pitcherlara karşı genel olarak ortalamanın biraz altındaydı. Defansif açıdan hiç büyük bir oyuncu olmadı, ancak bu yıl 999 köşe inningsinde -5 DRS ve -5 OAA ile ortalamanın oldukça altına geriledi.
Hernández’nın sopası artık iyiden iyiye daha çok, özellikle belirgin sağlak-solak ayrılıkları göz önüne alındığında. Yine de, Seiya Suzuki veya Randy Arozarena‘yı imzalamak için gerekli seviyelerde harcama yapmayacağını bilen, daha düşük bütçeli bir takım, indirimli bir köşe outfield vurucusu eklemek için bunu bir fırsat olarak değerlendirebilir. Dodgers bu takası gerçekleştirmek için birkaç milyon doları üstlenebilir, ancak bir alıcı bulmaları gerekir. Köşe ihtiyacı olan düşük bütçeli takımlar (ör. Reds, Royals, Marlins), solaklara karşı gerçekten zorlanan takımlar (ör. Blue Jays) ve/veya giden bir designated hitter’ı olan takımlar (ör. Twins, Rangers) mantıklı görünüyor. Sonuç olarak, varış yeri büyük ölçüde Dodgers’ın ne kadar para harcamaya istekli olduğuna bağlı olabilir.
17. MacKenzie Gore, Rangers, LHP (arb-yeterlilik ’27’ye kadar, projeksiyon $8.7MM maaş)
Gore’nin Texas’taki ilk sezonu özellikle iyi geçmedi. Rangers, geçen kış onu Nats’tan almak için beş oyunculuk bir paket sundu; geri dönüşte iç saha oyuncularından Gavin Fien ve Devin Fitz-Gerald öne çıktı. Texas muhtemelen Gore’nin potansiyeline hayran kaldı; o, bir zamanlar sporun en iyi pitching yeteneği olarak gösterilen ve eski takımı Padres’in mekaniklerini oturtmak için yeniden odaklanmak adına onu uzun bahar antrenmanlarına geri gönderdiği, sakatlıklar ve düzensiz bir dönemle karşı karşıya kalan eski bir ilk tur 3. seçimdi.
Frılar, Gore’u yalnızca 16 büyük lig maçında gördükten sonra, Juan Soto dev anlaşmasının parçası olarak Ulusalara sattılar. Gore, James Wood ve CJ Abrams gibi yıldızlaşmasa da, Washington’da oldukça umut verici bir performans sergiledi. 2025 yazının bir döneminde, 110 1/3 inning (19 başlangıç) içinde 3.02 ERA, %30,5 strikeout oranı, %7,7 walk oranı ve %36 yer topu oranıyla oturuyordu. Sonunda tam anlamıyla patlama yapar gibi görünüyordu — en azından 15 2/3 inningde 23 verdiği o berbât dört başlangıç serisine kadar. Sonrasında toparlandı ve güçlü bir şekilde kapattı, ancak sezonu 4.17 ERA ile noktaladı.
Teksas şüphe yoksa, bu felaket öncesi formuna yakın iki yıllık bir performans edinmeyi umuyordu. İşler yolunda gitmedi. Gore güzel başlangıçların payına sahipti, ancak sezonun çoğunu ERA’si 4.00’lerin düşük-orta seviyelerinde seyretti. Ortalama hızlı topu ancak biçimsel olarak geriledi (2025’te 95,3 mph; 2026’da 95,1 mph), ancak strikeout ve saldırgan vuruş oranlarında gerçek anlamda geri adım attı; ’25’te sırasıyla %27,2 ve %13,3 olan bu oranlar, Gore 2026’da %23,2 ve %11,2’ye geriledi.
Bunların hepsi yine de sağlam numaralar ve Gore, 2025’e göre daha az sert temas yedi. Ancak tabanda adam olduğunda zorlandı ve özellikle koşu pozisyonundaki koşucular karşısında özellikle etkisizdi; rakipler ikinci ve/veya üçüncüdeyken Gore berbât .294/.395/.500 vuruş satırı verdi.
Şimdi kulüp kontrolünün yalnızca bir yılı ve projelenen 8,7 milyon $ maaşıyla Gore, nispeten pahalı, tek yıllık potansiyelli bir oyuncu. Transfer olması kesin değil, ancak birkaç potansiyelli oyuncu getirerek maaş havuzundan biraz da olsa tasarruf edebilir — ki bu, Rangers yönetiminin iki yıldan fazla bir süredir hedeflediği bir şey.
Gore’un sadece orta düzeyde işleyen bir vuruşçu olsa bile maaşı oldukça makul. Elbette 95 mph hızında top sürüp ortalamanın üzerinde faul yapabilen, 28 yaşında bir sol el atıcı, taslak ve genç yetenek geçmişi göz önüne alındığında, yeni bir seviyeye çıkabilir — özellikle. Rangers’ın onu transfer etmek için oldukça makul bir teklife ihtiyacı olacak, çünkü içeride iyi bir rotasyon derinliği yok ve onun vuruşlarını karşılamak için birini transfer etmeleri gerekecek. Ayrıca, o çıkışı kendileri tetikleyebilselerdi, Gore bir teklif adayı olabilir (eğer bu sistem hala yerindeyse) ya da ’27 bitişine kadar değerini makul şekilde artırabilirdi. White Sox, Mets, Blue Jays, Orioles, Braves, Giants, Cubs, Reds ve San Diego’daki eski dostlar, makul adaylar olarak öne çıkıyor.
18. Jeremy Peña , Astros, SS (27’ye kadar kademeli serbest bırakılabilir, projedilen $13,1MM maaş)
Yukarıda iki Astros iç saha oyuncusundan bahsetmiştik. Peña farklı bir durum — çok (çok) daha değerli bir transfer varlığı, ancak fiyat etiketi Paredes ve Walker’dan belirgin şekilde daha yüksek olacak. 29 yaşındaki oyuncu, üst üste ikinci kez mükemmel bir genel sezon geçirdi. Hamstring ve baldır zedelenmeleri nedeniyle zaman zaman sahada yer alamadı, ancak sağlığında sağlam bir .277/.325/.477 vuruş hattı (124 wRC+) kaydetti. Yalnızca 483 vuruş hakkıyla kariyerinin en yüksek 22 vuruşlu üçlüsünü attı. Genellikle çok iyi olan savunma notları ortalamanın altına düştü, ancak bu, 2026’da zaman zaman iki bzedelenmeyle mücadele eden bir kısa stopçu için şaşırtıcı değil. Her iki zedelenme de menzili ve çabukluğunu etkilemiş olmalı. 2025’ten beri Peña, 1026 vuruş hakkıyla .291/.345/.477’lik bir vuruş hattı (130 wRC+) yakaladı.
Başarılığı göz önüne alındığında, Astros’un neden onu ticaret konusunu düşündüğü sorulması adil. Zira herhangi bir yeniden yapılanma sürecine girmiyorlar. Ancak bu, Astros’un Kyle Tucker ile karşılaştığı ile aynı durum. Peña, eski sağ saha takım arkadaşı gibi 2024-25 offseason’ında, altın eldiven savunma yeteneğine ve üst düzey hücum katkılarına sahip bir All-Star. İkisi de yıldız oyuncular için nadiren uzatım düşünen ajanslar tarafından temsil ediliyor — Tucker için Excel Sports Management, Peña için ise Boras Corporation.
Astros’un Peña’yı uzun vadede imzalamayacaklarını biliyor olmaları gerekiyor. Sahip Jim Crane, daha önce altı yıldan fazla süreye hiçbir oyuncuyu imzalamadı ya da herhangi bir oyuncuya 150 milyon doları garantilemedi. Peña, bu iki rekoru da aşmaya bir sezon (ya da çoğunlukla sağlıklı bir sezon) uzakta. Onu ticarete çıkarmak 2027 kadrosunu zayıflatırken, aynı zamanda maaş havuzunu azaltacak — Crane lüks vergisi ödemeye genellikle isteksizdir ve Houston bu eşiğe yakındır — ve ayrıca büyük ölçüde etkili genç yeteneklerden yoksun bir sistemde üst düzey genç yetenekler getirilecek. Braves kağıt üzerinde mükemmel bir eşleşme ancak Blue Jays, Red Sox, Tigers, Phillies ve Rays da farklı derecelerde mantıklı. Kısa stopda sabit bir seçeneği olan takımlar da bu rekabete katılmayı düşünebilir, çünkü Peña pozisyonunda oyunun en yetenekli oyuncularından biri. Bir anlaşma kesin bir başarı değil, ancak takımlar deneyecek ve Astros muhtemelen onları dinleyecek.
19. Rafael Devers , Giants, 1B ($31MM maaşlar ’27-30’da, $29MM maaşlar ’31-33’te)
Giants, sezon ortasında büyük sözleşmelerinden birinden kurtulmak için başarısız bir girişimde bulundu. Bu offseason’da Matt Chapman ya da Willy Adames için büyük ilgi olması zor. Devers ticareti de uzun bir ihtimal ancak en azından biraz daha makul.
San Francisco kadrosunun büyük bölümü istikrarsız bir ikinci yarına rağmen Devers muhteşem bir ikinci yarı yakaladı. Yeterli koşulu sağlayanlar arasında, All-Star Mola sonrası daha yüksek OPS’ye sahip yalnızca Alex Bregman, Fernando Tatis Jr. ve Yordan Alvarez vardı. Devers, 633 plate görünümüyle .258/.340/.525 batmayla sezonu 37 home run ile tamamladı. Orta Eylül’de ameliyat gerektiren sol taraf çekirdek (core) sakatlığıyla oynayarak bu üretimi yakalamayı başardı ve bu nedenle sezonu birkaç hafta erken kapattı.
Devers az önce 30. yaş gününü kutladı. Yedi yıl daha, toplamda 211 milyon dolar karşılığında imzaladı. Sözleşme, muhtemelen açık pazar değerinin üzerinde olacak. (Pete Alonso, benzer bir platform sezonundan sonra 31-35 yaşları arasında beş yıl ve 155 milyon dolar için imzaladı; bu bir referans noktası olarak alınabilir.) Yine de etki yapan vuruşçular kıt, dolayısıyla başka bir takım Devers sözleşmesine 165-180 milyon dolar civarında bir şeyi üstlenmeye istekli olabilir.
Giants büyük olasılıkla pek fazla bir yetenek karşılığı alamaz, ancak bu, uzun vadeli sözleşmelerinden birinden kurtulup vuruşçu veya outfield desteği için harcama yapacak maaş alanı açma konusunda en iyi şansları olabilir. Muhtemelen Giants’ın en azından bir yeniden yapılandırma (retool) sürecine karar vermesini gerektirir — Devers olsa bile zaten ortalamanın altında bir ofansif takımlardır — ancak bu, pozisyon/maaş esnekliği yaratır. Bryce Eldridge, geleceğin first basemeni olarak yerleşmiştir. Giants, gerçekten de birinci basemen ve DH’yi önümüzdeki yarım yıl için kilitli tutmak ister mi?
20. Hunter Goodman, Rockies, C (2029’a kadar kademeli sözleşmeye uygun, projedeki 6,2 milyon dolarlık maaş)
Rox, Goodman için deadline’da yüksek bir fiyat korudu. The Athletic’ten Ken Rosenthal, 3 Ağustos’tan birkaç gün önce, Colorado’nun sluggy catcher için çiftlik sistemlerinin en tepesinden oyuncular almayı gerektirecek takımları istediğini bildirdi. Deadline geldiğinde ve 27 yaşındaki oyuncu Colorado’da kaldığında bu yüksekliklerden geri çekilmediklerine dair bir işaret yok.
Rockies’in yeniden yapılanma sürecine ne kadar bağlı olduğu açısından yeni bir deney niteliği taşıyan bu durum, Goodman’ın üç sezon daha kontrol altında tutulabileceğini gösteriyor. İlk kez kısımlık (arbitration) hakkına sahip olan oyuncu için 6,2 milyon dolarlık yüksek bir maaş öngörülüyor ve 2028 yılına kadar sekiz haneli rakamlara ulaşması muhtemel. Rockies, önümüzdeki iki sezon içinde playoff yarışında rekabet edebileceğine inanmıyorsa, onu takas etmeli. Bu, geleneksel olarak izledikleri yaklaşım değil; oldukça yeni bir yönetim kurulu sahip olsalar da, takımın yıldız oyuncusunun takası için Monfort ailesi sahip çıkış grubunun onay vermesi gerekecek.
Goodman, pozisyondan bağımsız olarak MLB’deki en büyük güç tehditlerinden biri. 41 vuruşluk (home run) bir sezonu geride bırakırken, 2025’in başından bu yana ligde 72 uzun vuruşla sekizinci sırada paylaşıyor. Bu yıl başka hiçbir catcher Goodman’dan 14 vuruş uzakta bile değildi. Kimi başlangıçta bunun Coors Field etkisiyle şişirilmiş olabileceği düşünülebilir, ancak durum böyle değil. Goodman, son iki sezonda sahadaki 43 vuruşuyla ligde en fazla vuruş yapan oyuncular arasında Junior Caminero ile paylaşarak liderliğini sürdürüyor; topu her yere vurabiliyor.
Goodman’ın gücü ne kadar üst düzeyde olsa da, tek boyutlu bir profile sahip gibi görünüyor. Oyuncu bu sezon %30,5 oranında faule düşerek ortalamaya yakın bir vuruş ortalaması (.245) ve üstel ortalama (.310) elde etti. Çok agresif bir vuruşçu olan Goodman, oyuncuların onu strike zone içinde zorlamaya giderek daha az istekli hale gelmesine rağmen pek çok walk almıyor.
Goodman, savunmasını lig ortalamasına yaklaştırmaya çalıştı, ancak en doğal top toplayıcı olmayan daha büyük bir catcher. Uzun bir top değiştirme hareketi ve orta düzeyde bir atış gücü var; bu yıl attığı dokuz atış hatası, pozisyonda MLB’deki en yüksek dereceyle paylaşıyor. Rockies savunmayı bir süre tolans etse de, bu alanda daha değer veren takımlar onun birinci base/köşe outfield/tasarlı vuruşçu (designated hitter) çalışmalarına daha uygun olabileceğini düşünebilir. Goodman’ın batı yeterince güçlü olduğu için her pozisyonda oynayabilecek olsa da, bir takım onu plate arkasından çıkarmak istiyorsa muhtemelen büyük bir takas karşılığı teklif etmeyecek.
21. Shea Langeliers, Athletics, Korumacı (2028’e kadar müzakereye uygun, projekte edilen $8,7MM maaş)
Athletics’in bu noktada yeniden yapılanmada daha ileride olması bekleniyordu. 64-98’lik sezon finali — Batı Grubu’nda ardışık beşinci kez Angels’ın yanında ligın en alt iki sırasında yer alma durumu — yönetim kurulu değişikliğine yol açtı. Beyzbol operasyonlarından sorumlu yeni başkan Taylor Smith, kulüp Las Vegas’taki stadyumunu açmaya bir yıl kala göreve başladı.
A’s’in kayıtlarının gösterdiğinden biraz daha kötü olmadığı söylenebilir. Orta Haziran’a kadar .500 bandında kaldılar, ancak bir sürü sakatlık kadroyu derinden sardı. Yine de Amerikan Ligi’ndeki en kötü savunan kadrona sahip oldukları tartışmasız, ve 2027 play-off puanı için yarışmak, White Sox tarzı olağandışı bir sıçraması gerektirecekti.
Bu durumda franchise korumacıları nasıl bir konumda? Boras Corporation müvekkili Langeliers, müzakere kontrolünün yalnızca iki yılına sahip. İki tarafın uzatmada hiç yakınlaşmış gibi görünen hiçbir işaret yok. Sahibi John Fisher, yeni şehirde 2028 takımını play-off adayı olarak sunmak isteyecektir, ancak gelecek sezon gerçekten yarışma beklentisi olmadan Langeliers’ı tutmak ticari değeri masada bırakmak olurdu.
Langeliers, oyunun en iyi güç vuruşu yapan korumacılarından biri. Bu yıl yalnızca 106 maçta 23 uzun vuruş yaptı, sağ dizindeki menisküs yırtığı nedeniyle yedi hafta kaybetmesine rağmen .262/.328/.474’lük vuruş ortalamasına ulaştı. Geçen dört sezonda bu pozisyonda daha fazla uzun vuruş yapan yalnızca Cal Raleigh var. Langeliers, alma açısından yüksek değerlendirilen bir korumacı olmamış olsa da artı-artı koluna sahip ve koşu oyununu kontrol etmede çok iyi. Goodman ile bazı benzerlikler var ve ilgili ticari piyasalarda örtüşme olması gerekiyor (örneğin Yankees, Giants, Rangers).
22. Spencer Torkelson, Tigers, Birinci Koruma (2028’e kadar müzakereye uygun, projekte edilen $7,7MM maaş)
Ekim ayında yaşanan muazzam bir toparlanma, Torkelson için kurtarıcı oldu; bu, kariyerinin şu ana kadar zirveden çok çukurdan ibaret geçen, eski 1. sıra genel seçim ve en üst düzey yetenek adayı konumundaki oyuncu için kaybolmaya yüz tutmuş bir sezonu kurtardı. 27 yaşındaki Torkelson, Ağustos sonuna kadar .220/.314/.402’lik bir ortalamayla oynuyordu; bu da ortalama seviyesinde bir üretimdi. 20 vuruşta 20 faul topu atmış ve %11,1’lik bir yürüme oranına ulaşmıştı ancak Torkelson, zayıf vuruş-top becerilerinin sürdüğü bir eğilimle taba çıkışlarının %31,5’inde out veriyordu.
Torkelson, 1 Eylül’de 4’ten 1 vuruşla ayrıldı ve neredeyse bir daha geriye bakmadı. Sezonun son 27 günü içinde devasa bir .296/.432/.648’lik vuruş ortalaması kaydetti; altı çift vuruş, bir üçlü vuruş ve %14,8’lik yürüme oranıyla. Bu rakamlar etkileyici olsa da, Torkelson Eylül’deki taba çıkışlarının üçte birinde yine fana gitti ve bu üretimi gerçekleştirmek için muazzam bir .355’lik taba çıkış ortalamasına ihtiyaç duydu. Bu Eylül patlaması, Torkelson’a 2025’te yakaladığı .240/.333/.456’ya neredeyse birebir denk bir çizgi sağladı; ’26 sezonu ise .230/.331/.435 ile kapandı.
Tork, geçen iki sezonde yürüme oranını anlamlı biçimde artırdı ancak bu yılki %31,7’lik faul oranı kariyerinin en kötü seviyesi. 6’1″, 220 pound ağırlığında, yetenekli yıllarında 20-80 ölçeğinde 70 puanlık ham gücüyle övülen bir buçukçu için bekleneceği seviyede sert temas kuramıyor.
Tigers’ın Torkelson üzerinde kalan iki kulüp kontrolü bulunuyor ve $7,7MM olarak projekte edilen maaşı hiç de uçuk bir rakam değil. Ancak o, ön ofisin ’24 Tigers’ın yılın sonunda ateşlenip Cinderellavari bir playoff yolculuğu yapacağı umduğu şekilde birleşemeyen bir çekirdeğin simgesi haline geldi. Detroit’in hücum hattı sezonun büyük bir bölümünde verimli olsa da hem Mayıs’ta hem de Ağustos’ta tamamen ortadan kayboldu; bu da yıllardır Torkelson’un faula yatkın, inişli çıkışlı performans düzeyinden hiç de uzak değil.
Detroit, Torkelson’dan sahip çıkıp daha tutarlı bir performans umabilir; ancak o, savunmada zayıf bir birinci basmen ve vuruşu uzun uzun umulduğu gibi gelişmedi. Onu ticaret etmek Colt Keith için birinci basme alanı açabilir, böylece Hao-Yu Lee gibi genç oyuncular ve daha sahne almayan Max Anderson için daha fazla iç saha süresi yaratmak.
23. Jake McCarthy , Rockies, OF (2028’ye kadar kademeye uygun, projedien $4.6MM maaş)
McCarthy, bu listedeki en heyecan verici oyuncu değil, ancak uygunluğu ve dengeli profili göz önüne alındığında geniş bir çekiciliğe sahip olmalı. Üç pozisyonun da oynayabileceği 29 yaşında bir saha oyuncusu, ancak merkezdeki menzili biraz zorlanıyor. McCarthy, Colorado’daki ilk sezonunda 38 denemede 15 vuruş ve 32 hırsızlıkla .291/.334/.475’lik bir istatistik tutturdu. Coors Field’da beklenildiği gibi biraz daha verimli olsa da, deşarjda yine de sağlam bir .267/.318/.408 gösterisi yönetti.
Sol el vuruşuyla oynayan McCarthy, bu yıl sağlaklara karşı .319 vurdu ve kariyerinde dengeli kadro ayrılıklarına sahip. McCarthy’nin kariyeri yüksekte ve alçakta oldu — Diamondbacks’taki süresince iyi ve kötü sezonlar arasında gidip geldi — ancak en azından artık sağlam bir düzenli oyuncu gibi göründüğü üç sezon geçiren üst düzey dördüncü saha oyuncusu. Rockies, McCarthy’nin devam eden yeniden yapılanmada çekirdek bir parça olması beklenmediğinden, kademeye ilişkin son iki yılını birkaç orta düzey yetenek için nakdetmeye istekli olmalı.
24. Jimmy Crooks , Cardinals, C (kademeye uygun öncesi, 2032’ye kadar kontrol altında)
MLBTR, Cardinals’ın catcher’larından birini ticaret etme olasılığı hakkında kapsamlı yazılar yazdı. Bu, nihayetinde bir harekete yol açması gereken bir örgütsel güç alanı. Yepyeni Leo Bernal muhtemelen 2027’de tercih edilen seçenek görünüyor, en azından üst düzey yetenek Rainiel Rodriguez için bir köprü olarak.
Bu durumda 25 yaşındaki Crooks için bir yer kalmayabilir. Major lig seviyesinde henüz vuramadı (67 maçta .168/.231/.313) ancak Oklahoma kökenli oyuncu mükemmel bir savunma ününe sahip ve Triple-A’da dikkat çeken sayılar elde etti. 2026 sezonuna damga vuran üst düzey yetenekler listesinde yer aldı. Cardinals’ın Crooks’u üst düzey başlangıçlı oyuncular karşısında değiştirme düşüncesinin mantıklı olması olağan.
St. Louis, aynı nedenle aynı ölçüde Crooks kadar engellenmemiş olsa da Iván Herrera için de teklifleri değerlendirebilir — özellikle Burleson’u hareket ettirirlerse. Herrera, bat-öncelikli, daha çok birincil vuruşçu ve zaman zaman koruyucu rolünde bir oyuncu. Takas dönemine girerken, 717 plate appearance sırasında .241/.353/.382 ile nispeten sönük bir sezonu geride bırakıyor ve bu da onu bir offseason takasının düşük değerden satış niteliğine sokuyor.
25. Yusei Kikuchi , Angels, LHP (’27’de 21 milyon dolar maaş)
Kikuchi, üç yıllık 63 milyon dolarlık sözleşmesinin son yılında. Halos, bu anlaşmayı imzalayan GM’i (Perry Minasian) görevden aldı ve daha çok yeniden yapılandırma yoluna girdi. Sözleşmenin bir bölümünü ödemeleri gerekecek ancak Kikuchi’yi mütevazı bir yetenek karşısında hareket ettirmeye açık olmaları kesin.
İki kez All-Star olan oyuncu, geçen sezon omuz iltihabı nedeniyle yalnızca 14 başlangıçla sınırlı kaldı. Üretimi iyi değildi; Kikuchi, 67 2/3 innings boyunca 5.00’e yakın bir ERA kaydetti. Yine de Angels’ın 21 milyon dolarlık maaşının 8-10 milyon dolarını karşılamaya istekli olduğu sürece, orta rotasyona yardım arayan ekiplerin radarında yer alacak. Kikuchi, 3. derece başlangıç kalitesinde olduğu kanıtlanmış bir geçmişe sahip ve hâlâ ortalamanın üzerinde bir potansiyele sahip; 95-96 mph hızında top çeviriyor ve dört farklı vuruşu birleştiriyor. Bu yıl makul bir %22 strikeout oranı kaydetti ve ERA’sının 4.00 civarında olduğu, 33 başlangıç yaptığı sezon önceki yıl.
26. Andrew Vaughn , Brewers 1B (’27’ye kadar takas dönemine uygun, projeksiyon 8,5 milyon dolarlık maaş)
27. Trevor Megill , Brewers RHP (’27’ye kadar takas dönemine uygun, projeksiyon 8 milyon dolarlık maaş)
Vaughn ve Megill, Brewers’ın 2026 Dünya Serisi yolculuğuna önemli katkılar sağlayan oyuncular olsa da, her ikisi de kulüp kontrolündeki son yıllarına giriyor ve dikkate değer maaşlara aday gösteriliyor. Yıldız yakala William Contreras için de geçerli bu durum ve Milwaukee, son kontrol yıllarından önce tüm oyuncular için tekliflere açık olma eğilimindedir. Ancak Contreras, muhtemelen takımın en iyi sahada oynayan oyuncusu — kuruluşun açıkça bir yerel alternatifi olmayan bir pozisyonda kadronun ayrılmaz bir parçası. Yeni atanan Dünya Serisi En Değerli Oyuncusu, Vaughn ve Megill için geçerli olmayan bir şekilde, (eğer bu sistem bir sonraki Toplu Sözleşme’de yerini korursa) kesin bir şekilde kalıcı teklif alma hakkına sahip. QO sistemi yeniden düzenlense bile, Brewers’ın Contreras’ın ayrılığı için telafi alacağına dair bir tür yeni sistem olacak — muhtemelen diğer ikisinden daha fazlası.
Sonuç olarak, burada ticaret adayları olarak gerçekten listelediğimiz iki oyuncuya geldiğimizde, her ikisi de kendilerine saat başına yaklaşık 8 milyon dolar ödeyecek sözleşmelere aday deneyimli oyuncular. Megill, ikisinin daha yerleşik olanı ve daha büyük bir pazara sahip olacak. Her takım offseason’da bullpen yardımı gerektirir; ancak her kulüp bir birinci koruma ve/veya özel vuruşçu arayarak yola çıkmaz.
Aralık ayında 33 yaşında olan Megill, bir PTBNL ( Taylor Floyd ) gönderen ve Twins tarafından atamadan kaldırılan Nisan 2023 ticaretiyle Brewers’a geldi. Megill daha önce whivers üzerinden Padres’den Cubs’a, oradan da Minnesota’ya geçmişti. Çok sayıda diğer oyuncu gibi, Brewers’ın pitch laboratuvarının sağladığı bazı yardımlarla Milwaukee’da bir eve bulundu. 2023’ten beri 189 2/3 inning ile 2.80 ERA, %30.2 strikeout oranı ve %7.6 walk oranına sahip. Brewers, onu ’24’te yüksek baskılı bir role taşıdı ve bu süreçte 81 save, 13 hold ile 12 bozulan fırsat kaydetti.
Megill, yönetici Pat Murphy’nin kurtarıcı kadrosunun öne çıkan isimlerinden biri; ancak Brewers, önümüzdeki kış yaş-34 sezonuna girmeden önce bir kurtarıcıya QO (kalite anlaşması) sunmayacak. (Büyük ihtimalle herhangi bir kurtarıcıya da sunmayacaklar.) Megill için tazminat istiyorlarsa, en iyi yol bir takastır. Onu kaybetmek ‘pen’ için bir darbe olsa da, Milwaukee playofflarda Aaron Ashby ‘nın kurtarıcı kadrosunda dikkat çeken bir performans sergilediğini, Abner Uribe ‘nın ise değerlendirmeleri için başka bir güçlü kol sunduğunu gördü. Solak DL Hall da kadroda mevcut; üstünlüğü hak etmediği bilinen sağak Grant Anderson ‘nın ise bu sezon sonlarına biceps sakatlığı nedeniyle varamamasına rağmen önümüzdeki yıl sağlıklı olması bekleniyor. Brewers, maçtaki neredeyse hiçbir takımdan daha fazlası, gizli kurtarıcı hazinelerini ortaya çıkarma konusunda bir yeteneğe sahip (bunu Megill’in kendisi kanıtlıyor). Megill’i takas etmek hem maaş yükünü azaltır hem de çiftlik (altyapı) havuzunu doldurur — üstelik büyük bir derinliğe sahip bir konumdan hareket ederek. Bu klasik Brewers.
Vaughn ise buna karşılık, sınırlı bir rolde büyük bir .306/.390/.444 performansı sergiledikten sonra geliyor. 331 plate görünümü kaydeden Vaughn, özellikle solaklara karşı yoğun süre aldı. Bu eşleşmelerde solaklara karşı .336/.421/.517’lik bir çizgiyle onları ateşlerken, faul atma (12%) oranı out olma (13,5%) oranına neredeyse eşitti. Sağaklara karşı ise 9,6% faul atma ve 17,7% out olma oranıyla sağlam ancak oldukça etkisiz bir .285/.369/.395 slash istatistiği kaydetti.
Brewers, 2025’te Vaughn’e düşükten sahip çıktı ve yerinden edilmiş deneyimli açılış oyuncusu Aaron Civale ‘ı White Sox’a göndererek eski 1. sıradan seçimi karşılığında aldı. Milwaukee’da parlayan Vaughn, serbest oyuncu Jake Bauers ‘ın bıraktığı birinci kaledeki günlük görevi ücretsiz üstlenecek şekilde takımda tutulabilir. Ancak Vaughn’ın kalite ödeli (QO) görüşmelerine konu olabilmesi için büyük bir sezon oynaması gerekir ve başkan yardımcısı Matt Arnold ve ekibi Vaughn’ın Brewers’daki patlamadan faydalanmak isterse serbest piyasada ve takasta oldukça fazla birinci kale seçeneği mevcut. Piyasadaki yerleşik başka bir seçimi imzalayabilir/satabilirler ya da Brewers, Vaughn, Bauers ve pek çok oyuncularında uyguladıkları oyunu izleyebilir. Bauers ve Vaughn, kötü sonuçları eski kulüplerinin planlarından çıkardığı için zor durumda oyuncular olarak satın alındı. Milwaukee’nin Vaughn’dan yüksekten satması … ardından daha ucuz, takdir görmemiş bir oyuncuyu satın alıp onu birinci kalede gerçek bir tehdide dönüştürmesi kimseyi şaşırtmamalı.
28. Brandon Marsh , Phillies, sol açık (2027’ye kadar tazminat görüşmesine uygun, proje edilen $8,3MM maaş)
Marsh, 2026’da Yıldızlar Maçı’na seçildi. Dört ay sonra, manzara değiştirme adayı. İlk yarıda .301/.339/.490 vurarak başlayan Marsh, Yıldızlar Maçı ara vermesinin ardından .184/.243/.259 gibi berbatsa bir performans sergiledi. Sonuç: 568 plate appearance içinde 18 vuruşla orta düzey .260/.304/.408 çizgisi. Sol alanda ortalama savunma notlarıyla eşleştirilen Marsh’ın sezonu, ancak değiştirilebilir seviyenin biraz üzerindeydi.
Marsh için sinir bozucu kadar yukarı-aşağı bir kariyer; solak oyunculara karşı çıkış yapacak kadar iyi vuramadan bir rotasyon rolünden çıkamadı. Yüksek istatistiklerle vurur ve genellikle sağaklara karşı temasta başarılı olur, ikinci yarı zorluklarına rağmen, ancak etki yaratan köşe vuruşu gücü yok. Marsh doğru rolde katkı sağlayabilir, ancak Phillies’in işleri değiştirme zamanının geldiği muhtemel. Marsh, tazminat görüşmesinin son sezonunda 8 milyon doların biraz üzerinde kazanacak.
29. Jo Adell , Guardians, sağ açık (2027’ye tazminat görüşmesine uygun, proje edilen $9,6MM maaş)
Adell, üst üste üç sezonda 20’den fazla vuruş yapma gücüne sahip ve 2025’te bile 37 uzun topa bağlanmış durumda. Ancak bu patlat-ma yaklaşımıyla bilinen bir ofansif yaklaşım; o yılların hiçbirinde .300’ün altında bir tabana çıkamamış. Adell’in son üç sezondaki .230/.292/.430’luk slash hattı temelde lig ortası. Sol ayaaktan gelen atıcılara vurarak bunu başarıyor (son 400 PAs’ında .288/.345/.591) ancak sağ ayaaktan gelen atıcılara karşı tabana çıkma konusunda ligin en alt sıralarında yer alıyor.
Guardians, Adell’i Angels’tan sezon sonu transfer penceresinde kadroya kattı. Normal sezonun 48 maçında lig ortasında bir performans sergiledi ve kötü bir playoff dönemi geçirdi. Son arbitraj yılında neredeyse 10 milyon dolarlık bir maaş ödemektense, onu yeniden pazarlama şansının yüksek olması muhtemel. Sağ ayaaktan vuran oyuncular sezon sonu penceresinde yeterince talep gördüğü için, non-tender yapmak yerine bir takımın kendisini alması mantıklı görünüyor. Braves, Giants, Twins ve Blue Jays sol ayaaktan gelen atıcılara karşı iyileşme ihtiyacı taşıyor ve bu oyuncular için mantıklı adaylar olabilirler.
30. Carmen Mlodzinski, Pirates, RHP
Kontrollü innings’lere ihtiyaç duyan takımlar — ya da duymalı oldukları için — Mlodzinski için Pittsburgh ile iletişime geçecek. Paul Skenes , Braxton Ashcraft ya da Jared Jones gibi bir isim değerine sahip değil, ancak Pirates’ın kalabalık rotasyon rekabetinde büyük ölçüde yer bulamayan, yaşının en verimli dönemindeki sağ ayaklı bir kontrollü oyuncu. 2026’da on iki maça başladı ancak bullpen’e itildi ve 25 maçta relief olarak sahne aldı. Bucs; Skenes, Ashcraft, Jones, Bubba Chandler ve pahalı rotasyon direği Mitch Keller i geri getiriyor. Mlodzinski için net bir başlangıç pozisyonu yok.
Bu her zaman bir sorun değil ancak Mlodzinski, mayıs sonlarında Jones’un UCL ameliyatından dönüşünde rotasyondan çıkarıldığında açıkça öfkeliydi. Takım, “hazır olmadığı” için bullpitten fırlatmaya uygun olmadığı gerekçesiyle Mlodzinski’yi (27) kısa süreliğine kısıtlı liste üzerine aldı. Ertesi gün geri döndükten sonra o dönemde ailesi ve menajerleriyle bir sonraki adımı görüştüğünü dürüstçe kabul etti. Mlodzinski, ticareti asla talep etmediğini belirtti. “Beyzbol maçlarında kazanmamıza yardımcı olacak en iyi şeyi yapmak istiyorum,” dedi MLB.com’dan Jason Mackey’e o dönemde. “Bu adamların, bu takımın yanında olmak, bir parçası olmak oldukça havalı bir grup. Tabii ki başlamak istiyorum ve her zaman bunu isteyeceğim, ancak maçları kazanmak önceliklidir.”
Mlodzinski güçlü, eğer nitelikli değilse altınci başlatıcı/swing seçeneği olsa da, diğer takımlar kesinlikle yorumlarını not aldı ve soru soracaklardır. Nitekim bu sezon 123 tur atıp 3.95 ERA kaydetti. 18.1%’lik strikeout oranı ortalamanın altındaydı, ancak 8.2%’lik walk oranı ve 42.6%’lik grounder oranı her ikisi de ortalamadan iyiydi.
Mlodzinski, dördüncü seramerinde 95 mph hızda oturan ve bunu beş başka sunumla tamamlayan eski bir 31. genel seçim (2020). Projekte edilen maaşı minimum düzeyde ve kalan takım kontrolü oldukça cazip. Bir aces değil, ancak kaliteli bir üçüncü/dördüncü başlatıcı arayan bir takım çok daha kötü şeyler yapabilir. Pirates, 40-personel rosterında derinlik seçenekleri olarak Hunter Barco , Antwone Kelly ve Khristian Curtis ‘e sahip olmaya devam edecek, en üst düzey yetenek Seth Hernandez ise minor ligin merdivenini hızla tırmanıyor. Serbest piyasada bazı turları doldurmak için bir veteran swing seçeneği de imzalayabilirler (örneğin Jordan Montgomery , Colin Rea , Sean Newcomb , Cal Quantrill ).
Giants, Padres, D-backs, Mets, A’s, Nationals, Orioles, Royals, White Sox, Angels, Astros, Blue Jays ve Guardians, kağıt üzerinde makul ilgi gösteren birçok örneğin arasında.
31. Will Warren , Yankees, RHP (pre-arbitration, controllable through ’30)
32. Ryan Weathers , Yankees, LHP (arb-eligible through ’28, projected $3.1MM salary)
Yankees, başlatıcılarda son derece derin bir kadroya sahip — öyle ki, daha uygun fiyatlı ve takibi kolay birkaç kolundan teklif alma olasılığı yüksek. AL Cy Young ödülünün öngörülen kazananı Cam Schlittler hiçbir yere gitmeyecek; deneyimli üçlü Gerrit Cole , Max Fried ve Carlos Rodón ise elden çıkmayacak pahalı uzun vadeli anlaşmalarla sahada. Dört rotasyon yeri kesinleşmiş olsa da Yankees’in beşinci sıradaki seçenek olarak Warren , Weathers , Clarke Schmidt , Luis Gil ile Elmer Rodriguez ve Carlos Lagrange gibi genç yetenekleri var.
Bu, çoğu organizasyonun övünebileceğinden çok daha derin bir grup ve artık uzatılmış baş yönetici Brian Cashman’ın bu derinliğin bir kısmıyla ilgilenmesi mantıklı görünüyor. Rodriguez veya Lagrange gibi isimlerin, kadroya büyük bir isim katmanın karşılığında ticarete konu olmaları mümkün, ancak aksi halde kalıcı olmaları oldukça muhtemel. Gil de gidebilir ancak geçmiş birkaç sezonunu sakatlıkların bozması nedeniyle daha çok bir ortam değişikliği adayı. 2024’te, Tommy John ameliyatından sonraki ilk sezonunda AL Yeni Oyuncu Ödülünü kazanmıştı; ancak 2025’in çoğunu bir lat (sırt) zorlanmasıyla kaçırmış ve 2026’da omuz sorunları nedeniyle takipten çıkmıştı. ROY onurunu kazandıktan bu yana toplamda yalnızca 110 2/3 inning (büyükler ve küçükler dikkate alındığında) attı. Schmidt ise 2025’te Tommy John ameliyatı geçirmiş ve bu sezonun sonunda yalnızca üçte iki inning atıp biceps sorunu nedeniyle durdurulmuştu.
Warren ve Weathers, el değiştirmesi en olası iki isim ve dikkate değer bir karşılık getirmeleri bekleniyor. 27 yaşındaki Warren, 3.92 ERA’lık 156 tur atmış; ortalamadan biraz daha iyi vuruş yapma (23.3%), topa gitme (8%) ve yer topu (44.6%) oranlarına sahip. Dört vuruşluk beş vuruşluk arsenalının başını çizen dörtlü fastronuyla saatte 93.7 mil hızında ve kulübe ait dört yıl daha kontrol hakkının yanı sıra iki minor lig opsiyon yılı daha kaldı.
Weathers daha genç ama daha yerleşik. Eski bir ilk 10 seçimi (Padres, 2018) ve Aralık’ta 27 yaşına girecek. Bu sezon 137 1/3 turda 3.60 ERA ile kariyerinin en yüksek 25 maçına başladı. Sakatlıklar Weathers’ın kariyeri boyunca etkiledi ve esnek kas zedelenmesi nedeniyle 15 günlük sakatlar listesinde regular season’u kapattı. ALDS’de relief olarak 1 2/3 süresiz tur atacak kadar sağlıklıydı, bu yüzden esnek kasın ileride büyük bir sorun olduğu düşünülecek bir neden yok. Geçmiş 262 1/3 major lig turunda, sert vuruş yapan solak, 3.67 ERA ile keskin 23.6% vuruş yapma oranı, mükemmel 6.7% topa gitme oranı ve büyük 47.2% yer topu oranını öne çıkarıyor.
Her iki Weathers ve Warren da uygun fiyatlı. Rotasyon turları arayan herhangi bir takım, bu iki isimden birini Yankees’e umut vadeden genç oyuncular göndermek ya da ihtiyaç duyulan bir pozisyonda (örneğin üçüncü saha, catcher, ikinci saha) dizilişe katılacak yerleşik bir major lig vuruşçusu göndermek suretiyle onlardan birini koparmaya çalışabilir.
33. Edward Cabrera , Cubs, RHP (arb-yeterli, ’28’e kadar, projelenen $4.8MM maaş)
Cabrera, geçen offseason Cubs’ın büyük pitching hamlesiydi. Chicago, yetenekli sağ elini üç yıllık arbitration kontrolü için Miami’ye, başını genç outfielder Owen Caissie önderliğinde üç umut vad eden oyuncu gönderdi. Cabrera’ın Kuzey Yakadaki ilk sezonu büyük bir hayal kırıklığıydı. Sakatlar listesinde üç ayrı süre yaşadı — orta parmağındaki su tozları nedeniyle ikisi, ayrıca sol addım kası zedelenmesi için yedi haftalık bir yokluk. Cabrera, 5.96 ERA ve kariyerinin en düşük 20.3% vuruş yapma oranıyla 80 verimsiz turda sınırlandı.
Cubs, Cabrera’nın Eylül ortasında ikinci kabarcığı (blister) sonrası dönüşünde onu bullpen’e indirgenedi ve playoff kadrosuna almadı. Yönetici Craig Counsell, Ağustos ortasında bu transferin en azından o ana kadar işe yaramadığını kabul etti.
“İşlemedi. Bunları çözmek için çok zaman harcarsın. Her hikayenin başarı hikayesi olmasını isterdim. Bu hikaye, şu an öyle değil,” Counsell, o sıralar muhabirlere söyledi (The Athletic’ten Patrick Mooney üzerinden bağlantı). “Şüphe yok ki, orada cevaplar bulmaya ve çözümler aramaya çalışmaya devam edeceğiz. … Her hikayenin başarı hikayesi olduğunu söyleyebilseyim. Ama burada başaramadık.”
Bu, Cabrera’nın Chicago’daki süresinin bir kez olacağı anlamına mı geliyor? Cubs’a başlangıç pitcherlarına ihtiyaç var, dolayısıyla ona bir şans daha verme eğiliminde olabilirler ama son dönemlerde açıkça itibarını kaybetti. Bir flier (riskli deneyim) için ilgi çekecek takımlar olur; çünkü Cabrera, 137 2/3 inning, 3.53 ERA ve %26 strikeout oranıyla oynadığı son sezondan bir yıl uzakta. Başka iki sezon daha arbitraj kontrolünde.
34. Ryan McMahon, Yankees, 3B ($27’de $16MM maaş)
35. Anthony Volpe, Yankees, SS/2B/3B (arb-eligible, ’29’a kadar, projekte edilen $4MM maaş)
Yankees’ın iç saha hattı açıkça bir yenilenmeye muhtaç. Jazz Chisholm Jr. serbest oyuncu. Yanks, trade deadline’da Nationals’tan Luis García Jr.’ı aldı ama o çoğunlukla artık bir first basemen ve ikinci bazda iyi puanlanmadı. Hem Ben Rice ile birlikte first base ve DH görevlerini paylaşabilirler … ama göz önünde bulundurulması gereken Giancarlo Stanton da var. Son yıllarda sağlığında olmaktan çok daha sık sakatlandı ama Stanton sağlıklı olduğunda hala büyük güçle vurabiliyor ve gelecek yıl $25MM kazanıyor. Sağlıklıysa, başlıca DH olacağını düşünürsünüz. Rice, tekrar catcher’a geri dönmeyecek. Burada çok fazla hareketli parça var.
Bu, iç sahada kalan diğer oyunculara bile gelmeden önceki durum. En üst düzey yetenek George Lombard Jr. sezonun sonunda sahaya çıktı ve Açılış Günü’nde kısa stopda oynayacak gibi görünüyor. McMahon, Volpe ve belki de García’nın üçüncü base ve ikinci base’de daha fazla şans alma sırasında olduğu görülüyor. En azından durum, hepsi hala kadroda ise böyle.
McMahon transferi Yankees için basitçe işe yaramadı. Reklam edildiği gibi artı düzeyde bir üçüncü base savunmacısı oldu, ancak Yankee Stadium’ın kısa sağ saha koridoruyla daha fazla güç ve hücum istikrarı sağlanacağı umudu uzun zamandır ortadan kalktı. Yankees olarak 545 kez vuruş sırasına girdi ve .211/.289/.349 ile oynadı, 31%’nin hemen altında bir strikeout oranına sahip. Bu sezon yalnızca 65 vuruş sırasına girerek aynı sağlak rakiplerine karşı yalnızca .193/.281/.228 ile oynadı.
Sürekli maaş bordrosu açığı olan bir takım, McMahon’ın 16 milyon dolarlık maaşını üstlenerek (ve Yankees’i buna bağlı %110 lüks vergi cezasından katarak) üçüncü base savunmasını güçlendirmenin yanı sıra, McMahon’ı alma karşılığında Yankees’ten bir yetenek satın almış gibi olmayı deneyebilir. A’s, Angels ve Cardinals, geçen yıl üçüncü base’den çok az ya da hiç katkı alamayan ve böyle bir hamle deneme potansiyeli taşıyan dönem geçiren takımlardır.
Volpe bir zamanlar Yankees’in geleceğinin kısa stopuydu; ancak büyüklerde asla vurmayı başaramadı. 2132 vuruş sırasına girerek Volpe, lig ortalamasından yaklaşık %16 daha kötü olan .225/.288/.374’lük bir vurucu. 2026’da kariyerinin en kötü güç seviyelerine ulaştı (246 vuruş sırasında iki uzaktaki vuruş, .091 ISO) ancak kariyerinin en yüksek %10,2 walk oranına ulaştı.
Lombard, ileride kısa stopda kesin olarak yer aldı, Volpe’nin ya ikinci ya da üçüncü base oynamasına yol açtı. Artı düzeyde savunma becerileri, onu bu iki pozisyonda da gerçekçi bir aday kılar; ancak diğer takımlar, organizasyon içindeki konumu kaybetmiş, hâlâ 25 yaşında eski bir üst düzey yetenekten düşük fiyattan almayı denemekle kesinlikle ilgilenecektir. Buna bakabilecek çok daha geniş bir takım yelpazesi var; Reds, Angels, Royals, Nationals ve Tigers, mantıklı olasılıkların yalnızca bir kağı.
36. Royce Lewis, Twins, 1B/3B (arb-eligible through ’28, projected $5.1MM salary)
Lewis, tutuklanmayan veri olarak değerlendirilmelidir, son iki sezonda tutarsız performans sergileyen başka bir üst düzey yetenek. 2026’nın başlarında o kadar kötü bir performans sergiledi ki, Twins onu Mayıs’ın ortasında Triple-A’ya gönderdi. O zamana kadar Minnesota’nın birinci temel oyuncusu olan Lewis, birinci temel oyuncu olarak geri çağrıldı. Kısa vuruşçu Brooks Lee, Lewis’in yerine üçüncü temel oyuncuya kaydı ve yeni pozisyonunda elit savunma oynadı. Lee, sezonda 24 vuruş yaptı ve üçüncü temel oyuncuda Gold Glove finalisti. Pozisyonundan vazgeçmeyecek.
Küçük ligdeki görev başlangıçta Lewis’in sopasını canlandırmış gibi görünüyordu. Haziran’da .279/.330/.512 ile daha düşük bir strikeout oranıyla vurdu. Bu sürmedi, eski birinci genel seçim, sezonun son 296 plate appearance’ında .234/.284/.377 arasında vurdu. Lewis, ’24 sezonunun başından beri ancak .232/.288/.401 hattını yönetebildi. Twins, birinci temel oyuncudan daha tutarlı bir ofans arayabilir. Başka bir takımın Lewis’e bir şans verme isteği göstermesi şaşırtmaz, özellikle üçüncü temel oyuncuda çok sınırlı bir arz varsa serbest piyasada.
37. Xavier Edwards, Marlins, 2B (arb-eligible through ’29, projected $3.5MM salary)
38. Otto Lopez, Marlins, SS (arb-eligible through ’29, projected $5.4MM salary)
Marlins, ya Edwards’ı ya da Lopez’i ticarete çıkarmaya ihtiyaç duymuyor. Her iki oyuncu da üç sezon daha uygun şekilde kontrol edilebilir. Fish, son iki yıldaki rekabet çabasındaydı ve bir noktada kazanmaya çalışmalı.
Ancak, kulübün dinlemeye hazır olduğu ve genel olarak kontrol altında tutabileceği oyuncuların takas edilmesine istekli olduğu yönünde raporlar zaten mevcut. Luis Arraez, kulüp kontrolünde neredeyse iki yıl kaldığı için Padres’e takas edildi. Jazz Chisholm Jr., serbest ajanlığa iki yıldan fazla kala Yankees’e gönderildi. Trevor Rogers, aynı kontrol penceresiyle Orioles’e takas edildi. Jake Burger, dört sezon boyunca kontrol altında kaldığı için Rangers’a takas edildi. Ryan Weathers ve Edward Cabrera, her ikisi de açık pazara üç sezon kala yollarını bıraktı. Liam Hicks, artı dört yıl kontrol altında olduğu için Rays’e gönderildi.
Bu kışın kısa stoper piyasası oldukça loş, bu da López’i özellikle ilginç kılıyor. En üst düzey serbest ajanlar Mauricio Dubón ve J.P. Crawford. Dubón bir utility rolünde olmalı, ancak alternatif eksikliği nedeniyle kısa stoperlik görevine sahip olabilir. Crawford’ın kısa stoper savunması zayıf, zaten bazen üçüncü derecede zaman geçirmeye zorlandı ve 32 yaşına yaklaşıyor.
Braves, Rays, Red Sox, Nationals, Blue Jays, Padres ve diğer takımlar kısa stoper yardımı arayabilir. López, serbest ajan seçeneklerinin hiçbiri kadar çekici değil. Hız, savunma ve temasa dayalı hücum kombinasyonu sayesinde bu yıl 5.9 fWAR ile ödüllendirildi. Marlins güçlü bir teklif alırsa, belki tetiğe basabilir ve prospect Aiva Arquette için kısa stoper pozisonunu açabilir. Utility oyuncusu Javier Sanoja, Arquette hazır olana kadar bu pozisyonu tutabilir, ardından başka bir yere kayabilir.
Edwards ile piyasaya sürülen güçler aynı olmayacak, çünkü Chisholm, Arraez, Brandon Lowe ve Gleyber Torres serfree ajan ikinci basemenler ancak Edwards bunların hepsinden daha genç ve daha ucuz. Üç yıl üst üste 2-3 fWAR değeri üretiyor. El işi López’inink kadar yüksek değerlendirilmiyor ancak ikinci basemende kısa stoperde olduğundan daha iyi.
39. Hunter Greene, Reds, RHP ($15MM maaş ’27’de, $16MM ’28’de, ’29 için $21MM kulüp seçeneği veya $2MM satın alma)
Reds, Ağustos ayında Greene’in kariyerinde ikinci kez Tommy John ameliyatı olmasıyla büyük bir darbe aldı. 2027 sezonunun tamamını kaçıracak. Cincinnati, şu anda Greene’i kadronun en yüksek maaşlı oyuncusu yapan $15MM’lik bir maaşa sorumlu. Greene, 2028 için $16MM’ye imzalandı ve ’29 sezonu için $21MM’lik bir takım seçeneği bulunuyor.
Cincinnati, kadronun her yerinde (dönüş, bullpen, outfield, üçüncü base) ihtiyaç varken bu kısa vadeli maliyeti karşılayabilecek olup olmadığını belirlemek zorunda kalacak. İki kez genel seçimde birinci sıradan seçilen Greene’i, üst üste geldiği çok sinir bozucu sakatlıklar nedeniyle her zaman rotasyonun tepesinde bir potansiyel göstermesine rağmen düşük bir fiyadan satmak can sıkıcı olurdu. Greene, 2024-25 arasında 45 başlangıçta birleşik 2.76 ERA ve %29 strikeout oranına ulaştı ancak bu süreçte kasık ve dirsek sorunları nedeniyle zaman kaybı yaşadı.
40. Joe Ryan, Twins RHP (’27’ye kadar kademeli artışı için uygun, projeksiyon $9.6MM maaş)
Ryan’ın adı, 2025 bitişine kadar geriye giden ticaret söylentilerinde görüldü. Hem o bitişte hem de 2025-26 offseason’ında yanında kaldılar. Minnesota, mütevazı alıcılar olarak faaliyet gösterebilecek kadar iyi oynadı, bu yüzden bir Ryan ticareti bu yaz büyük bir görüş konusu değildi. Kısa vadeli rekabet çabası işe yaramadı, ancak yeni sahip Tom Pohlad’ın bir yeniden inşaya iştahi olmadığı açık.
Bu offseason’da durum böyle kalacak. Ryan’ı kesinlikle sadece gelişim oyuncuları için hareket ettirmeleri beklenmiyor, ancak genel menajer Jeremy Zoll, sezonun sonunda rotasyon derinliklerinden en azından birilerini ele almayı düşüneceklerini söyledi (Minnesota Star Tribune’den Bobby Nightengale üzerinden bağlantı). “Mükemmel bir dünyada, güçlü olduğunuz alanları alıp bunları zayıf olduğunuz alanlarla değiştirir ve toplamda daha iyi bir kulüp kurarsanız, yapmak istediğimiz şey bu. Bu bizim zihnimizde olacak,” dedi Zoll.
Genel menajer, ele almayı düşündükleri rotasyon kadrosundan belirli bir ismi dile getirmedi. Baş başlatıcılarının çoğu için çağrılar yapılacak. Ryan, Bailey Ober, deadline hamlesi Dean Kremer ve dönen baş başlatıcı Pablo López (2026’yı UCL ameliyatı nedeniyle kaçırdı) 2027 sezonunun ardından serbest ajan olacaklar. Ryan, bu grubun en büyük karşılığını talep edecek. Arbitraj uygunluğunun tek yılına indi ve 2. derece üst sınır gösterdi. Ryan bu yıl ilk yarıda o seviyede oynadı, All-Star Molası’na 2.85 ERA ve %28 strikeout oranıyla gitti. Sol kalça kası zayıflaması nedeniyle bir aylık bir yokluğun etrafında çirkin bir kapanım yaptı, ancak bunun 2027’ye taşınacağına inanmak için bir sebep yok.
Son dönem zorluklarına rağmen Ryan, son üç yılda 81 maçta 3.59 ERA ve %27.2 strikeout oranını öne çıkarıyor. Minnesota onu iç saha ve/veya bullpen yardımı için takas etmek isterse, ilgi eksikliği olmayacak.
Dikkat Edilecek Diğer İsimler
Astros: Josh Hader , Cristian Javier
Athletics: Lawrence Butler , Zack Gelof
Blue Jays: Ernie Clement , Nathan Lukes
Braves: Ozzie Albies , Sean Murphy , Jurickson Profar , Spencer Strider
Cardinals: Riley O’Brien , Andre Pallante
Cubs: Pedro Ramírez , Matt Shaw
Diamondbacks: Jordan Lawlar , Eduardo Rodriguez
Dodgers: Alex Call , Tyler Glasnow
Giants: Camilo Doval , Jung Hoo Lee , Casey Schmitt
Guardians: Kyle Manzardo , Brayan Rocchio
Mets: Francisco Alvarez , Brett Baty , Sean Manaea , Kodai Senga , Devin Williams
Nationals: Keibert Ruiz, Jackson Young
Orioles: Colton Cowser, Jackson Holliday, Coby Mayo, Luis Robert Jr.
Padres: Freddy Fermin, Yuki Matsui
Pirates: Mitch Keller
Rangers: Jake Burger, Evan Carter, Nathan Eovaldi
Rays: Garrett Cleavinger, Griffin Jax, Shane McClanahan
Red Sox: Brayan Bello, Kristian Campbell, Tanner Houck, Johan Oviedo
Reds: Andrew Abbott, JJ Bleday, Nick Lodolo, Spencer Steer
Rockies: Willi Castro
Royals: Kyle Isbel, Michael Massey, Vinnie Pasquantino
Twins: Dean Kremer, Pablo López, Bailey Ober, Matt Wallner
White Sox: Luis Castillo
Yankees: Luis García Jr.
Tüm görseller Imagn Images’in katkılarıyla kullanılmıştır.
Bu gelişme hakkında düşüncelerinizi, donanım deneyimlerinizi veya sorularınızı Topluluk Forumumuzda paylaşın.
Foruma Katıl & Yanıtla ➔
